» 
 

Doların artışı yumurta fiyatlarını 20 günde yüzde 100 arttırdı

20 gün önce 7 lira olan 30’lu yumurtanın koli fiyatının son gelen zamlarla 14 liraya kadar yükseldi. Üreticiler, yumurtadaki artış sebebiyle Türkiye'deki satışlarının düştüğünü ifade ettiler.

Dolardaki kur artışı ve komşu ülkelerde görüldüğü söylenen kuş gribi hastalığı ile diğer ülkelerin Türkiye’den yumurta ihracat etmeleri ile yumurta fiyatları yurtiçinde yüzde 100 oranında yükselttiği belirlendi.

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesindeki yumurta üreticileri, yurt içi fiyatların önemli ölçüde artışına karşılık ihracatın arttığını, buna kuş gribi vakası ve dolardaki kur artışının sebep olduğunu ifade ettiler. Tavşanlılı üreticiler, 20 gün önce 7 lira olan 30’lu yumurtanın koli fiyatının son gelen zamlarla yüzde yüz artarak 14 liraya kadar yükseldiğini belirttiler. Üreticiler, yumurtadaki artış sebebiyle Türkiye'deki satışlarının düştüğünü ifade ettiler.

Tavşanlı'da yumurta satışı yapan Bilal Seven, yumurta fiyatlarındaki artış ile satışlarında yüzde 30, yüzde 40 gerilediğini belirterek, ihracatta ise artış olduğunu İran’da kuş gribi görülmesi nedeniyle onlardan yumurta almayan ülkeler Türkiye’ye yöneldiğini ifade ettiler. Talebin yoğun olması fiyatı arttırdığını vurguladılar. Seven Fiyatların biraz daha artacağını düşündüklerini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *