» 
 

Domatesin fiyatında yüzde yüz artış!

Mersin'in Erdemli ilçesinde sofralık normal domates 2,5 lira iken salkım domatesin fiyatı ise 3 lirayı buldu.

Akdeniz Bölgesi'nde yaşanan olumsuz hava şartları sebze fiyatlarına yansıdı. Türk mutfağının vazgeçilmezi olan domates fiyatları, son iki haftada yüzde yüz arttı. Fiyatların artışından memnun olduklarını belirten çiftçiler, Rusya'nın domateste uygulamış olduğu kotanın da kaldırmasını istediklerini dile getirdi.

Konu ile ilişkin İHA muhabirine konuşan Erdemli Yaş Sebze Meyve Komisoncuları Derneği Başkanı Fazıl Koşar, domates fiyatlarının salkım domateste şimdiye kadar 2 lira 30 kuruştan 3 liraya çıktığını ve bu durumun çiftçileri mutlu ettiğini dile getirdi. Fiyatların 70-80 kuruş ile 1 lira arasında olduğu 1 ay öncesine kadar çiftçilerin maliyetinin zor karşıladığının altını çizerek, tüm Türkiye'de olduğu gibi Akdeniz bölgesinde de iklim şartlarının sert geçtiğini ifade etti.

Öte yandan Ocak ayı itibari ile Rusya'nın domatesteki kotayı kaldırması beklentisinin olduğunu anlatan Koşar, Rusya'ya direkt bir domates girişinin olmadığını, Nisan Mayıs ayına kadar Rusya ile ilgili bu problemin çözüme ulaşmadığı takdirde, fiyat konusunda sıkıntı yaşanacağını söyledi. Yetkililerden, hükümetten ve ilgili bakanlıklardan bu konuya bir an önce çözüm bulmalarını ve domates üreticilerinin yüzünün gülmesi için Rusya ile kotaların kaldırılmasına yönelik çalışmaların yapılmasını istediklerini dile getirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *