» 
 

Domatesin kilogram satış fiyatında tarihi düşüş

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez sebzesi domatesin kilosu Antalya’nın Demre İlçesi’nde 6-7 kuruşa kadar düştü. Fiyatlardaki düşüşe rağmen üreticinin elinde kalan domatesler salça fabrikalarına gönderiliyor.

Turfanda domates üretiminde Türkiye’nin bel kemiği olan üretim merkezlerinden Antalya’nın Demre ilçesinde domates fiyatları en alt seviyeyi gördü. Fiyatlardaki düşüşe rağmen üreticilerin elinde kalan onlarca Tır domates, salça fabrikalarına gönderilmeye başladı.

Meydana gelen fiyat düşüşleri ile Demre'de en kaliteli domates 60 kuruşla, 1 lira arasında tüketiciye sunulurken, Demre Toptancı Hali'nde birinci kaliteli olan domates 60 kuruş, salkım domates 1 lira, elika, verti ve seyit domates 80 kuruştan satılıyor.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Demre Komisyoncular Derneği Başkanı Fahri Duran duruma isyan ederek kış aylarında hayat pahalılığı olarak gösterilen domatesin şimdilerde kilogram fiyatının 1 liranın altına düştüğünü belirterek bu rakamların çiftçinin emeğini karşılamadığını ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *