» 
»
 

Donald Trump ABD'nin en yaşlı başkanı olarak 70 yaşında işbaşı yaptı

Başkanlık seçimlerini beklenmedik bir şekilde kazanan Donald Trump ABD'nin en yaşlı başkanı olarak dün yapılan yemin töreninin ardından koltuğa oturdu.

8 Kasım 2016'da ABD başkanını seçtiğinde Donald Trump hem "en yaşlı başkan" oldu hem de 60 yıl sonra siyasi kariyeri olmadan koltuğa oturan ilk kişi oldu. Sürpriz bir şekilde seçimleri kazanan Trump, dün kongrede gerçekleştirilen yemin töreni ile resmen görevine başladı.

En deneyimli rakibi eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ı geride bırakan Trump, siyasi kariyeri olmamasına rağmen 70 yaşında koltuğa oturarak "ABD'nin en yaşlı başkanı" unvanını aldı. Yüksek Mahkeme Başyargıcı John Roberts huzurunda kendi seçtiği İncil'e el basarak yemin eden Trump, hem sıra dışı hayat hikayesi ile hem de seçim kampanyası boyunca söylediği oldukça iddialı vaatleri ile ABD siyasi tarihinde yerini almış oldu.

İddialı vaatleri etkili oldu

Alman asıllı Trump, yemin töreninde özellikle Washington'daki iktidar gücünü Amerikan halkına yeniden aktarma amacını vurguladı. Seçim kampanyalarında sürdürdüğü "Amerika'yı Yeniden Büyük Yapalım" sloganından yola çıkarak ülkedeki ekonomik görünümü orta gelir lehine değiştirme vaadi ile özellikle beyaz Amerikalılardan büyük destek toplayan Trump, vatandaşları Amerikan malı kullanmaları ve Amerikan işçi çalıştırmaları konusunda teşvik edeceğini dile getirdi.

"Dünyanın En Zengin 400 İnsanı" arasında

1946 doğumlu Donald Trump, Pensilvanya Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu ve 3,6 milyar dolar serveti olduğu tahmin edilen Trump 2016 yılı Forbes dergisindeki "Dünyanın En Zengin 400 İnsanı" listesinde yer alıyor. Gençlik yıllarından itibaren baba mesleği emlakçılığa ilgi duyan Trump, 1971 yılından itibaren babasının şirketinin başına geçti ve şirkete "Trump Organizasyon" adını verdi. 2005 yılında evlendiği eşi Melania Trump ise 46 yaşında bir modacı ve bugüne kadar 3 kez evlenen Trump'ın 3 erkek 2 kız toplam 5 çocuğu bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *