» 
»
 

Dondurma yerken dişlerinizi çatlatmayın!

Uzmanlar, soğuk içecekler ve dondurma tüketirken dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Dikkatsiz tüketim sonucunda hem diş sağlığı bozuluyor hem de boğaz enfeksiyonundan mide rahatsızlıklarına kadar birçok rahatsızlık oluşabiliyor.

Yaz aylarında herkesin sıkça tercih ettiği soğuk içecekler ve dondurmadaki tehlikeye dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, bilinçli olarak tüketilmemesi durumunda boğaz enfeksiyonu, diş çatlaması, mide rahatsızlıkları gibi problemler meydana geliyor. Özel Hayat Üniversitesi Hastanesi Diş Hekimi Dr. Ömer Girgin, soğuk içeceklerin ve dondurmanın dişlerde hafif bir sızı ile oluşabilecek çatlaklara karşı dikkatli olunması gerektiğini söylüyor. Haftada 1 veya 2 kez dondurma tüketilmesi gerektiğini belirten Girgin, dondurma miktarının da bir veya iki topu geçmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Soğuk içeceklerden sonra veya dondurma yedikten sonra, bir anda ısı değişikliğine neden olacak sıcak kahve veya çay gibi içeceklerin tüketilmemesi gerekiyor. Bu gibi durumların diş sağlığı açısından büyük problemler oluşturabiliyor. Dişlerde sızının ardından çatlaklar meydana gelebiliyor. Soğuk gazlı içeceklerde diş minesine zarar verdiği için diş çatlaklarını tetikliyor. Bu nedenle soğuk gazlı içecekler doğrudan dişlere değdirmeden pipet ile tüketilmesi gerektiği söyleniyor. Dondurmayı ısırarak tüketmek de dişlere zarar veriyor. Dondurmayı da dişlere doğrudan değdirmeden ağızda eriterek tüketilmesi gerekiyor.

Dr. Girgin, dişlerin yaz aylarında bakımlarının aksatıldığının altını çizerek, asitli, soğuk, şekerli içeceklerin ve dondurmanın aşırı tüketilmesi durumunda diş çürüklerinin meydana geldiğini ve dişlerde hassasiyetin oluştuğunu belirtiyor. Günde düzenli olarak iki kez dişlerin fırçalanması gerektiğini, aşırı soğuk ve buzlu ürünlerden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *