» 
»
 

Dondurucu soğuklar Tuna Nehri'ni de vurdu

Tüm dünyayı etkisi altına alan dondurucu soğuklar Macaristan’ı da vurdu. Bölgede buluna ve Almanya'nın güneyinden başlayıp 10 ülkeyi aşarak Karadeniz'e dökülen Tuna Nehri Budapeşte’de kısmen buz tuttu.

Avrupa’nın 801.463 km2 toplam alanıyla en büyük nehirlerinden biri olan Tuna Nehri’de dondurucu soğuklardan nasibini aldı. Nehirde soğuk hava buz kütleleri oluşurken, nehirde yüzen buz kütleleri gemi seferlerinin aksamasına sebep oldu.

Ülke genelinde etkili olan dondurucu soğuklar gündüz eksi 15 derecelerde ölçülürken sıcaklık geceleri eksi 25 derecelere kadar düşüyor. Bölgede yaşamakta olan Janos, çok uzun yıllardır bu kadar soğuk hava görmediğini, en son 1960’lı yıllarda nehrin bu duruma gelmiş olduğunu kaydetti.

MÜSİAD Macaristan Temsilcisi Fadıl Başar, "Güneşin bizi aydınlatmasına inanmayalım. Şuanda eksi 12 derece soğukla baş başayız. Budapeşte’de Margaret Köprüsü’nün ayakları altındayız. Burada akan buzları görüyoruz. Günlerdir buzlar Tuna’dan Karadeniz’e akmakta. Uzun zamandır Macaristan böyle soğuklar görmedi" dedi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *