» 
 

Dr. Zafer Atakan: Önce Hekimim sonra İnsan...

Dünyaca ünlü Plastik Cerrahı Op. Dr Zafer ATAKAN, genç yaşta çok büyük bir heyecan ile başladığı mesleğini kutsal olduğunu vurguladı. Hastalarından gelen minnet ve şükran duygusunun mesleki başarısının manevi yönde ki etkisini , anlattı.

İnsanların 21. Yüzyılda artık en temel içgüdülerinden birisi de Estetik İçgüdüsüdür. Bu bir anlamda sosyal ve iş yaşamının da motivasyonudur. Evet beğenilmek güzeldir ancak kişisel tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki hiç kimse bir başkasının beğenisi için ameliyat yaptırmaz. Herkes önce kendi beğenilerine öncelik verip kendisi için opere olur.

Dünyaca ünlü Plastik Cerrahı Op. Dr Zafer ATAKAN, genç yaşta çok büyük bir heyecan ile başladığı mesleğini kutsal olduğunu vurguladı. Hastalarından gelen minnet ve şükran duygusunun mesleki başarısının manevi yönde ki etkisini , bunun verdiği hazzı ve estetik cerrahiye dair merak edilenleri  Haberakar için  anlattı.

HABERAKAR / Mutlu Öz Özel Haber: Tıp dünyasında  mesleğini  zirveye taşımış  Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı  Op. Dr. Zafer Atakan,  dünya çapında tanınmış doktorlarımızdan bir tanesi.

İş disiplini, dinamizmi,  hizmetinde verimlilik ve meslek etiği hassasiyetine sahip olan  Atakan, bilimsel gelişmelerin ışığında   dünya çapında düzenlenen pek çok sempozyum ve kongrelerde katılımcı ve konuşmacı olarak yer aldı.
Bir dönem sadece maddi imkanları el veren, medyaya malolmuş kişilerin başvurduğu  estetik operasyonların halk tarafından keşfedilerek günün modası olması ve insanların kendilerine olan güven ve motivasyonlarını artırmak daha bakımlı görünme çabasıyla çare saydıkları Estetik ve Plastik  merkezinde  Sağlık Turizmi ile hastalarının tedavilerini sağlayan Atakan, İnsanların 21. Yüzyılda artık en temel içgüdülerinden birisi de estetik içgüdüsüdür. Hiç kimse bir başkasının beğenisi için ameliyat yaptırmaz. Herkes önce kendi beğenilerine öncelik verip kendisi için opere olur  diyerek estetik ve plastik cerrahi hakkında merak edilenleri Haberakar okurlarıyla paylaştı.

Dr. Zafer Atakan'ın  Ankara'da başlayıp  dünyayı kucaklayan  hayat hikayesini  Haberakar okurları için anlatır mısınız?
Ankara Hastahanesinde doğdum Hacettepe'de bebeklik ve ilk çocukluğum geçti. Ardından babamın memuriyeti nedeniyle Şemdinli'den başlayıp Suşehri'nde sonuçlanan süreçte hemen her iki yılda bir okul değiştire değiştire  1979 da Ankara Atatürk Lisesinden mezun oldum ve aynı yıl Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine girdim. Mezun olduktan sonra kısa bir süre Van ilimizde mecburi hizmet yaptım ardından Plastik Cerrahi İhtisasına başladım.1994 yılında Estetik,Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı olarak Edirne Devlet Hastahanesinde ilk göreve başladım.Ardından da 1995 yılında İstanbul'a geldim. Halen İstanbul merkezli 8 ülkede Sağlık Turizmi ile hastalarımın tedavilerini sağlamaktayım.

Bugün tıp dünyasında  başarılı bir noktadasınız. Eğitiminizi bitirip genç bir tıbbiyeli olarak  sağlık sektörüne  atılma süreciniz nasıl gelişti?
Çok büyük bir heyecan ile en saygı duyduğum ve onurlu meslek olan Hekimlik branşını çok büyük bir heyecan ile seçtim ve aynı heyecan ile çalışma yaşamına başladım. Bugün gelinen noktada hekimlik mesleği ne kadar yıpratılmaya, sıradanlaştırılmaya çalışılsa da Allah katında ve kadir bilir insanların indinde saygınlığını koruyan kutsal bir meslek. Hani derler ya şimdiki aklım olsaydı diye, ben şimdiki aklımla da 18 yaşımdaki aklımla da hep hekimliği seçtim. Kendime ve etrafıma hep şunu söyledim. Önce Hekimim sonra İnsan...

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi nedir?
Plastik Cerrahi kısaca; insan dış görüntüsündeki doğuştan ya da sonradan oluşmuş hoşa gitmeyen , kusur, kaza izleri , anomaliler ve akla gelebilecek her türlü deformitelerin düzeltilebildiği Tıp branşıdır. Ülkemizde kabul edilmiş bir ihtisas dalıdır ve uzmanları dernek üyesidir.

Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği dediniz, nedir bu dernek?
Bu dernek bu dalda uzman olanların çat��sı altında toplandıkları uzmanlık derneğidir.

Neden başka bir meslek ya da bölüm değil de Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı olmayı seçtiniz?
Tıp eğitimimin son yılında tanıştım Plastik Cerrahi Bölümü ile ve ben Tıbba zaten Cerrah olacağım diye girmiş olduğumdan bana  çok cazip bir branş olarak geldi.Hem yeni bir branş hem yeniliklere açık bir branş ve sürekli kendini yenileyen bir branş. Tam benim kişiliğime uygun.

Gerektiğinde vücuttaki, doğuştan var olan ya da sonradan kazanılan doku, organ, işlev ektikliklerini onarmak, daha iyi duruma getirmek neden önemli?
Sİz de takdir edersiniz ki insanoğlu doğası gereği kendisini hep kusursuz ve iyi görmek ister. Bu anlamda doğuştan ya da sonradan edinilmiş kusur addettikleri vücut bölgesinin düzeltilmesi birçok insan için önem arz etmekte. Bu bağlamda Plastik Cerrahi çok önemli bir misyon yüklenmiş durumda. Çünkü örneğin; Doğuştan dudak ya da damak yarığı ile doğmuş bir yavrunun dudak ve damak onarımının yapılarak topluma kazandırılması, doğumsal sonrasında vücudunda deformasyon oluşan annenin  toparlayıcı ameliyatlar yapılarak kendisine olan öz güveninin yeniden tahsis edilmesi çok önemli. Hastaların bu onarımlardan sonra hekimlerine ilettikleri minnet ve şükran duygusu da dünyadaki en önemli hazlardan birisidir diye düşünüyorum.

Hastaların plastik cerrah seçiminde en önemli etken ne olabilir?
Tabi ki hekimlerine duydukları güven. Çok önemli ki bu duygu hemen oluşmuyor hekimin kişiliği, tecrübesi, yaklaşımı hepsi önemli.
Kaçınılmaz (kaza sonucu, yara - yanık izi vs. gibi) sebeplerden dolayı yapılan ameliyatlar ile oldukça popüler olan, güzel ve seksi bir görünüm amacıyla talep edilen estetik ameliyatlar arasında ne fark var? Tabi ki yaptıran kişiler arasında fark olduğu aşikar. Ancak her ikisinde de amaç daha iyi bir görüntüye kavuşmak ve ruhun beslenmesi.

Estetik bir operasyona karar verme aşamasında hasta-doktor iletişimi nasıl bir yol izlenir?
Benim hastalarım genelde bir tanıdık duyumu ya da medyada rastladıkları bir olumlu haber ile bana ulaştıklarından kendimi bu yönde şanslı hissediyorum. Hastalarım geldiklerinde genelde ne istediklerini de bilmekteler. Hangi ameliyat için başvurdular ise onları dürüstçe yönlendirip olabilecekleri göstermeye çalışmaktayım. Sonuçların doğal olmasına özen gösterdiğimi belirtmemde de yarar var.

Türkiye'de ve dünyada  giderek artan estetik operasyonları   tercih edenlerin derdi güzel görünme ve beğenilme arzusu mu?
En temel nedenlerden bir tanesi evet . Ancak tek neden değildir.  İnsanların 21. Yüzyılda artık en temel içgüdülerinden birisi de Estetik İçgüdüsüdür. Bu bir anlamda sosyal ve iş yaşamının da motivasyonudur. Evet beğenilmek güzeldir ancak kişisel tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki hiç kimse bir başkasının beğenisi için ameliyat yaptırmaz. Herkes önce kendi beğenilerine öncelik verip kendisi için opere olur.

Mesleğinizin moral, motivasyon ve ptikolojiler üzerindeki etkisi nedir?
Burada iyi yapılmış ve yapılanın beğendiği bir operasyonun insan yaşamı üzerindeki etkilerden bahsetmeye kalksam sayfalar yetmez. Tabi ki herkes çok iyi motivasyon ve moral kazanmakta. Yalnız bunun tersi de kabus olarak adlanabilir. Özensiz yapılan ve ya sonucu değişik nedenlerden başarısız olmuş bir ameliyat da kabus olabilir.
Yeri gelmişken : Son zamanlarda Estetik Cerrahiye oluşan ilgiyi fırsat bilen ve bu ameliyatları rant kapısı olarak gören (maalesef) başka meslek ve branş mensuplarının neden olduğu hatalar da , ameliyat hatası olarak görülmekte ve bu da biz branş hekimlerini üzmektedir.

Hastalarla  operasyon öncesi ve sonrasında kurulan  iletişimin önem ve faydasından söz eder misiniz?
Hastalar genelde Plastik Cerrahlarını ve Kadın Doğum Uzmanlarını çok önemserler. Çünkü yaşamlarının en önemli sağlık sorunlarını ya da ameliyatlarını bu branş hekimleri yapıp çözerler. Dolayısıyla burada hekim ile hasta arasında kurulan bağ çok önemlidir ve yıllar boyunca güvene dayalı devam etmelidir. Tabi aynı şekilde bu güveni hekimin de hastasına duyması gereklidir ve önemlidir. Çünkü ameliyat sonuçlarının başarılı olmasında hastanın gayreti ve hekimin söylediklerine riayet etmesi de önemli bir yer tutmaktadır.
Estetik değişim geçirenler medyanın ilgi odağında, bu bağlamda  medyanın ve sosyal medyanın,  toplumun estetiğe bakış açısı hususunda  ne gibi etkileri  olduğunu düşünüyorsunuz?

Olumlu etkisinin olduğunu düşünüyorum. Ayrıca sadece ülkemizde değil tüm dünyada Estetik ameliyatların popüler olmasında medyanın önemli bir rol üstlendiğini söyleyebiliriz.

Türkiye'de en çok hangi  estetik operasyonlar daha çok tercih ediliyor? Neden?
Ülkemiz genelinde burun operasyonları diyebiliriz. Ancak bölgesel değişiklikler de gösterebilmekte.

Türkiye'de ve dünyada ilk sırayı alan  estetik cerrahi trendleri  ve   başlıca mesleki  işlevsel farklılıkları var mıdır,  neler?
Söylediğim gibi ülkemizde ve dünyada bölgesel değişiklikler olabilmekte. Örneğin ; benim çalıştığım ülkelerden Azerbayca'nda ilk sıra burun ameliyatlarına ait iken, diğer bir çalıştığım ülke olan Endonezya da bedene yönelik ameliyatlar ilk sırada yer almaktadır.

Moda kaygısıyla, kadınların birbirinin tıpatıp benzeri modeller olmaya başlamasının nedenleri ne olabilir?
Yanıtı verdiniz aslında MODA. Ancak Estetikte yapılan ameliyatlar doğal olursa bence başarılı sayılmalı.

Plastik cerrahinin meslek etiği var mıdır?
Olmaz mı. Hem de diğer branşlarda olmadığı kadar Etik olmalı Hekim. Çünkü hasta beklentisi ve yapılan işlemler bunu gerektiriyor.

Sizin prensip olarak yapmadığınız operasyonlar var mı?
Hastamın beklentisini karşılanamaz bulursam ve ameliyat isterken ki ruh halini kriterlerime uygun bulmazsam ameliyatı reddederim.

Operasyonların olumsuz neticeleri de olabiliyor mu?
Bahsettiğim gibi olabilir. Güne çok erken başlıyorsunuz,   iş yaşamınız haricinde son derece disiplinli yaşadığınızı, sportif aktivitelerden hiç vazgeçmediğinizi biliyoruz. Yoğun çalışma temposunda bunu nasıl başarıyorsunuz?
Bu yıllardır vücudumda ve ruhumda yarattığım bir disiplinin sonucu. Spor ve meditasyon benim yaşamımın olmazsa olmaz iki motivatörüdür. Kendinizi mutlu hissetmeniz için spor yapmak bence yeterli. Enerjik olmayı seviyorum ve yaşamımı, farkına vararak dolu dolu yaşamak istiyorum. Bu yüzden güne erken başlıyorum. Önce sporumu yapıp sonra ameliyatlara başlıyorum. Bu beni hem mutlu yapıyor hem de güne motive ediyor. Ayrıca hayatımda hiç kötü alışkanlığım olmadı , genetik mirasımın da iyi olduğunu biliyorum ve bu mirasa sıkı sıkı sahip çıkmaya çalışıyorum.

Mesleğinizin sıkıntılarından söz eder misiniz?
Sanıyorum en büyük sıkıntı son yıllarda hekimlerin maruz kaldığı olumsuz davranışlar, hak ettikleri değerleri bulamamaları ve branşa dışarıdan yapılan etik dışı girişimler.

Estetik cerrahlar çağın baş döndürücü hızla gelişimine nasıl yetişir?
Sanıyorum Estetik Cerrahi bu baş döndürücü gelişmede lokomotif branşlardan birisi. Dolayısıyla Estetik Cerrahlar da bu branşın seçilmiş üyeleri olarak üzerlerine düşenleri layıkı ile  yerine getirmekteler.

Estetik operasyon  olmayı  planlayan  hastalara  önerileriniz var mı?
Tabi ki. Bilinçli hasta olmalarını, ne istediklerini bilmelerini ve hekimlerini doğru seçtikten sonra onlara güvenmelerini öneririm.

Son olarak sizin eklemek istedikleriniz neler?
Bana böyle bir röportaj ile kendimi ve mesleğimi ifade etme şansı verdiğiniz için size teşekkür ederim.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *