DSÖ: Antibiyotikler bakterilerle baş edemeyecek durumda!

DSÖ yaptığı uyarıda acil olarak yeni antibiyotiklere ihtiyaç duyulduğunu, mevcut antibiyotiklerin bakterilerle baş edemeyecek duruma geldiğinde bunun kanserden daha tehlikeli olacağını bildirdi.

Antibiyotiklere dirençli bakteri isimlerini yayımlayan BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü, hükümetlere çağrı yaptı. 12 öncelikli bakteri ismini açıklayan DSÖ, yeni antibiyotik ve ilaçlar bulunması konusunda hükümetleri katkıda bulunmaya çağırdı. Yanlış antibiyotik kullanımı nedeniyle artık ilaçların etki etmediği ve bakteri enfeksiyonlarda önlenememe riskinin yükseldiğine dikkatleri çeken uzmanlar, eğer mevcut ilaçlar bakterilerle savaşamayacak duruma gelirse bu durumun kanserden daha tehlikeli olabileceğini ifade ediyor. Wellcome Trust yetkilisi Tim Jinks, yaptığı açıklamada, organ nakli, sezeryan, kemoterapi ve protez ameliyatları gibi epk çok operasyonun ilaçların bakterilere etki etmemesi sebebiyle uygulanamama riski ile karşı karşıya kaldığını belirtiyor.
Kritik, yüksek ve orta adlı başlıklardan oluşan DSÖ listesindeki bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar, yayılmalarının ne oranda kolay olduğu, bu bakterilerle baş edebilen kaç adet ilaç kaldığı ve üzerinde çalışılan yeni ilaçlar olup olmadığı gibi bilgiler de veriliyor.

Ayrıca söz konusu 12 bakterinin genetik yapıları ile başka bakterileri de ilaçlara dirençli hale getirebildiği bilgisi paylaşılıyor. Kritik grupta kanda oluşan zatürre gibi ölümcül enfeksiyonlara yol açan bakteriler, yüksek ve orta dereceli grupta bel soğukluğu salmonella kaynaklı gıda zehrilenmesi gibi oldukça sık rastlanan hastalıklara yol açan bakteriler listeleniyor.

(Kaynak: BBC Türkçe)

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *