» 
»
 

Dudak kuruluğundan doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz

Özellikle aşırı sıcak ve soğuk havalarda görülen dudak kuruluğu, hemen hemen her yaşta kişide görülebiliyor. İlk olarak estetik açıdan kötü bir görünümde olan bu kuruluk, zamanla gülmede ve hatta yemek yemede bile zorluklara neden olabiliyor. Dudak kuruluğu hakkında detaylar haberde...

Ter ve yağ bezlerinin olmadığı dudaklar, vücudumuza oranla daha hızlı tepki verir. Kuru cilt yapısı duddaklardaki kuruluğu da artırır. Ağız içinde bulunan bazı sindirim enzimleri, besinleri parçalarken dudaklarımızı kurutur. Tükürükte deride kuruluk yapar. Çatlayan ve kuruyan dudağı dille ıslatmak yanlış bir davranıştır. Gün içerisinde yeterli miktarda su tüketilmemesi ve vücudun su kaybetmesi, dudakların kurumasına neden olur.

Aşırı sıcak ile aşırı soğuk havalar dudakların kurumasına yol açar. Kawasaki hastalığı, diyabet hastaları, sjören sendromu ve bazı bağışıklık ile kan hastalıkları da dudakları kurutur. Peki, dudak kuruluğu için ne yapmak gerekiyor?

Soğuk ya da sıcak havalarda dudaklarınız koruyor ise, yanınızdan lip balmınızı ayırmayın. Nemi koruyarak dudakların kurumasını engelleyen lip balmı kurtarıcınız olabilir. Günde yeterli miktarda su tüketin. Vazelin ve dudaklara uygulayacağınız dudak peelingi de kurumalara engel olur.

Dereotu, ceviz, süt, et, bulgur, yumurta sarısı, meyve ve sebzeler B vitamini açısından zengin besinlerdir. Bu besinleri yeterli miktarda tüketirseniz dudaklarınızın kuruluğunu önlemiş olursunuz. Stres, hem cillte hem de dudakta kuruluğa sebep olur. Stresten uzak durun.

KURUMUŞ DUDAKLARA DOĞAL ÇÖZÜMLER

Hindistan cevizi yağı cilt tarafından hızla emilir ve bu nedenle kuru ya da çatlamış dudaklara oldukça iyi gelir. Manyo yağı içerisindeki stearik ve oleik asitler, dudağı yumuşatır ve nemlenmesini sağlar.

İnce dilimler halinde kestiğiniz salatalıkları dudağınıza 5-10 dakika boyunca uygulayarak bekleyin ve ılık su ile durulayın. Bu basit işlemle dudaklarınızı nemlendirebilirsiniz. Dudağınıza çok az bal sürüp bekleyin ve ardından vazelin sürün. Bu uygulama dudak çatlaklarınızı iyileştirir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *