» 
»
 

Dünya Kültür Mirası olan Divriği Ulu Cami'de restorasyon

Sivas'ın Divriği İlçesin'de yer alan tarihi yapı Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, UNESCO'nun 1985 yılında Dünya Kültür Mirası listesi arasında yerini almıştı. Darüşşifası'nda başlatılmış olan tarihin en kapsamlı restorasyon çalışmaları sürüyor.

Sivas'ın Divriği İlçesi'nde önemli bir yere sahip olan ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatının kısacası UNESCO'nun 1985 yılında Dünya Kültür Mirası olarak görülen Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası'nda başlamış olan tarihin en kapsamlı restorasyon alışmaları hala devam ediyor.

Divriği Ulu Camii'nin tarihindeki en geniş çaplı ve kapsamlı Restorasyonu 5 yıl boyunca sürecek. Camii ve Darüşşifası, bu süre zarfı içinde ibadetlere kapalı olacak. Ramazan ayı boyunca 5 bin kişiye yakın ziyaretçiyi ağırladıklarını söyleyen Divriği kaymakamlığı Mehmet Nebi Kaya, Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan ülkemizin tarihi yapısı Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, uzun ve titiz bir proje süreci boyunca akabinde tarih boyunca en kapsamlı Restorasyonuna alındığını söyledi. Restorasyon çalışma süresinin 5 yıl olarak ön görüldüğünü de belirten Divriği kaymakamlığı üyesi Mehmet Nebi Kaya, bu olağan üstü eser için belirli bir süre ve bedel biçmenin mümkün olmadığını bu nedenle de Restorasyon sürecinin başarı ile tamamlanması gerektiğini belirtti. Ulu Camii'nin yapısı hakkında şaşırtan ve büyüleyen bilgileri sizler için paylaşıyoruz. Neden bu yapı dünya için bu kadar önemli?

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olarak bilinen tarihi külliye yapısı, üç bölmeden meydana gelmektedir. Cami, darüşşifa ve türbeden oluşan bu kısımlar. Anadolu Selçuklu Devleti'ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiştir. Ulu Cami, Süleyman Şah'ın oğlu Ahmet Şah tarafından yapılmış; Darüşşifa ise eşi Melike Turan Melek tarafından yaptırılmıştır.
1228 yılında inşa edilmeye başlamış 1243 tarihinde de tamamlanan yapının baş mimarı, Muğis Oğlu Ahlatlı Hürrem Şah'tır. Ulu Caminin ilk başta dikkat çeken yerleri kapılar ve sütunlardır. Külliyenin bir çok yerinde bulunan, Ahlatlı ve Tiflisli ustaların yapmış olduğu taş işçiliğinden oluşan motifler tüm dünyanın ilgisini çekmektedir. Bu eseri dünyaca farklı ve özgün kılan özelliklerden bir diğeri de, uzaktan bakıldığında simetrik olduğu zannedilen, fakat asimetrik olan bezemelerde yer alan on binlerce motifin hiç bir şekilde birinin aynısı olmaması ve kendini tekrar etmemesidir.

Ayrıca bu bezemeler sayesinde kapı Caminin giriş kapısının hemen önünde beliren, ikindi güneşi düştüğü zaman gölgelerden oluşman, ayakta durmuş yandan bir erkek silüeti görenleri hayrete düşürür. Bu görülen silüetin önünde bir de dikdörtgene benzer gölge daha oluşur. Oluşan bu gölge de ise Kur'an okuyan ve namaz kılan bir adam olduğuna inanılır. Böyle bir işçiliği uygulamalarının sebebi ise kâinattaki farklı varlıkların şahane bir ahenk ve denge içerisinde olduklarının kanıtı olarak taşa nakşedilmiştir. Bu şekilde de yapıyı gözler önüne sermiştir.

Mimari yapı ve düzeni, süsleme ve tül örtümsü sistemlerinin dengeli ve uyumlu tasarısı ile önem kazanan bu inanılmaz yapı, dünyada görülmesi gereken eserler listesinin başında yer almaktadır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *