» 
»
 

"Dünya Otizm Farkındalık Günü"nde Otizmin bilinmeyenleri

Otizm her yıl Nisan ayının 2. günü tüm dünyada "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiştir. Otizm Birleşmiş Milletler tarafından otizmlilerin sorunlarına çözüm üretmek amacıyla ilan edilmiştir.

Her yıl 2 Nisan Birleşmiş Milletler tarafından  "Dünya Otizm Farkındalık Günü" olarak ilan edilmiştir. Bu sayede hem farkındalık günü oluşturmak hem de Otizmli hastaların sorunlarına çözüm bulmak amaçlanmıştır. Otizmin birçok kişi tarafından tam olarak bilinmemekle birlikte çağımızın hastalığı olarak kabul edilebilir. Peki otizm nedir? Otizim yaşam süreci içinde ilk üç yılda ortaya çıkan bir hastalık olup yaşam boyu devam eder. Başta sosyal etkileşim olmak üzere eletişimde problemlere yol açar. Davranışların tekrarlayıcı etkilerini her daim yaşatır. İlgi alanı kısıtlı olup, gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin tedavisi için hastalığın erken teşhisi çok önemlidir. Bebeklikte başlayan otizm uygulanacak rehabilitasyon programları ile etki oranları azaltılabilir. Gebelik dönemde kullanılacak folikasit katkısı ise otizm gelişmesini büyük oranda azaltmaktadır. Bu da sağlıklı bir gebelik için önem arzetmektedir. 

NEDENİ BİLİNMİYOR

Otizme ne sebep olduğu tam olarak bilinmiyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda tıp alanında nedenini tespit edemediğini ortaya koyuyor. Tıp böyle söylese de otizm tek nedene bağlanmıyor. Otistik bireylerde beyin hücrelerinin yaşam biçimlerinde farklılıklar göze çarpıyor. Bilim adamları beyin hücrelerinin arasındaki iletişimin ya eksik ya da fazla olduğu yönünde birleşiyor. Bu da Tıp biliminin otizme henüz tam manasıyla bir çareyi bulamadığını gösteriyor. 

TEDAVİSİ

Biraz öncede dediğimiz gibi Otizmin nedeni bilinemediği için herhangi bir ilaç ya da tedavi yöntemi bulunmuyor. Bu alanda öneriler otizmli bireyin ancak dikkati yoğunlaştırma, iletişim kurmasına yönelik desteklerin faydalı olduğu yönünde. Bu tür sosyal aktiviteleri öğretmek ve kavrayabilme yeteneklerini ön plana çıkarmaya çalışmak uygulanacak tedavi yöntemlerinin başında geliyor. Rehabilitasyon da bu alanda tavsiye edilen önerilerden bir tanesi. Rehabilitasyon'daki amaç ise otizmli bireyleri topluma kazandırarak, onlara normal bir birey olduğunu hissettirmekten ibarettir. Zaten otizmlilerin birer hasta değil, normal birey olduğu bilinmektedir. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *