» 
»
 

Dünya Sağlık Örgütü: 322 milyon kişi depresyonda

Günümüzün yaygın rahatsızlıkları arasında yer alan depresyon dünya genelinde 322 milyon kişide görülüyor. DSÖ Türkiye'de ise 3 milyondan fazla kişinin depresyonda olduğunu açıkladı.

Dünya genelinde 322 milyon kişinin depresyonda olduğunu bildiren Dünya Sağlık Örgütü, 7 Nisan Dünya Sağlık Günü nedeniyle bir rapor yayımladı. Bu yıl ana teması "depresyon" olan raporda dünya genelinde depresyondaki kişi sayısının yüzde 18 arttığına dikkat çekildi. 322 milyon kişi olarak açıklanan rakam dünya nüfusunun yüzde 4,4'üne tekabül ediyor.

Türkiye nüfusunun da aynı şekilde yüzde 4,4'üne denk gelen depresyondaki kişi sayısı 3 milyon 260 bin 677 olarak açıklandı. Depresyondaki kişilerin yarısının refah düzeyi yüksek ülkelerde tedavi gördüğü belirtilirken, daha düşük ülkelerde tedavi gören kişi sayısının yüzde 10'dan daha az olduğu bildirildi. Rapora göre, depresyondaki kişiler arasında kadınların sayısının daha fazla olduğu görülürken, kadınların yüzde 5,1'i, erkeklerin ise yüzde 3,6'sının depresyonda olduğu belirlendi.

Yaş aralığına göre ise depresyonda farklı oranlar dikkati çekti. 55-74 yaş aralığındaki erkeklerin yüzde 5,5'inde depresyon görülürken, kadınlarda bu oranın yüzde 7,5 olduğu kaydedildi. Dünyadaki depresyondaki kişi sayısının yarısının nüfus faktörüne bağlı olarak Çin, Hindistan gibi ülkelerin bulunduğu Güneydoğu Asya ile Batı Pasifik bölgesi olduğu belirtildi.

Dünya üzerinde her yıl ortalama 800 bin kişi intihar ediyor ve depresyon da insanları intihara sürükleyen riskler arasında yer alıyor. Özellikle 15-29 yaş aralığındaki kişilerde ölüm nedeni olarak intihar 2. sırada yer alıyor ve diğer ruh hastalıkları arasında depresyon dünya genelinde artış gösteriyor. DSÖ raporuna göre Türkiye'deki durum ise şöyle. Türkiye'de her 100 bin kişiden 12,6'sı intihar ediyor ve ülke nüfusu düşünüldüğünde bu rakam yılda yaklaşık 10 bin kişinin intihar ettiğini ortaya koyuyor.

İşsizlik, yoksulluk, bir yakınının ölümü ya da bir ilişkinin bitmesi, hastalık, alkol ve uyuşturucu madde kullanımı, depresyonda artış görülmesinin nedenleri arasında sayılıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *