» 
 

Dünyaca ünlü ilaç şirketine 55 milyon dolarlık şok ceza

Dünya çapında tanınmış en büyük kişisel bakım ve ilaç şirketlerinden Johnson and Johnson'a üretim ve satışında bulunduğu talk pudrasının riskleri konusunda müşterisini yeterince uyarmamakla suçlanıyor.

Bayanlarda önemli kanser gruplarından olan yumurtalık kanserine neden olduğu belirtilen talk pudrası ürünü nedeniyle hakkında binin üzerinde dava açılan şirket, tüketicilerine mamülün riskleri için kafi derecede bilgilendirmemesinden dolayı suçlanıyor. Ünlü firma yetkilileri alınan mahkeme kararının temyize taşıyacaklarını ifade ediyor. Missouri'de görülen ve bir bayanın firma aleyhine açtığı davada jüri, Johnson and Johnson'ı 55 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi. Johnson and Johnson şirketi adına konuşan Carol Goodrich ise mahkemenin vermiş olduğu kararın 30 yıl geriye doğru bakıldığında talk pudrası araştırmalarıyla uyuşmadığını ifade ederek ürünlerinin güvenli olduğu savunmaya devam edeceklerini söyledi.

Şirkete davayı açan Gloria Ristesund, ifadesinde çok uzun süredir Johnson & Johnson talk pudrasını genital bölgesinde kullandığını, bu kullanım nedeniyle yumurtalık kanserine yakalandığını ifade etti. Ristesund, uzun zamandır tedavisinin devam ettiğini, bu süreçte bir takım operasyonlar geçirdiğini, şu anda hastalığının gerileme evresinde olduğunu anlattı.

Davanın sonuçlanması ile New York borsasındaki Johnson & Johnson hisseleri kapanış sonrası seansta yüzde 1'e yakın değer kaybetti. Daha önce Johnson & Johnson şirketi için yine talk pudrasınedeni ile dava açılmış ve bukez şirket 72 milyon dolar tazminat cezası almıştı.


HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *