» 
 

Dünya'da 3. olan Ordu-Giresun havalimanı ilk yılını tamamladı

Denize doldurma yapılarak inşaa edilmesi nedeniyle Dünya'da 3. olma özelliğine sahip Ordu-Giresun Hava limanı 455 bin yolcuyla kendi hedefini rekor bir rakamla geride bıraktı.

Yapım ve kullanıma açılış aşamalarında bir şok şaibeye sebebiyet veren Ordu-Giresun Hava limanının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir çok kişinin olmaz, yapılamaz, bitirilemez dediği havalimanını 22 mayıs 2015 tarihinde yapmış ve açmış olmanın verdiği gururu ifade ederken, Ordu-Giresun Hava limanının Avrupa'nın ilk ve en büyük havalimanı olma özelliğini taşıdığını vurgulamıştı. 24 Temmuz 2011'de temel atımı gerçekleşen, denize 36 milyon ton taş dökülüp 7 kilometrelik dolgusu yapılarak 3.5 yılda tamamlanan ve 3 kilometrelik piste sahip Ordu-Giresun Havalimanı, açılış günü itibari ile düzenlemesi beklenen sefer ve gelmesi beklenen yolcu sayısını rekor seviyede aşarak bir yılını geride bırakmış oldu. Her gün Ankara, İstanbul ve İzmir’e karşılıklı 21 uçak seferinin gerçekleştirildiği Ordu-Giresun Havalimanı’nda bir yılda 3 bin 733 iç hat, 8 dış hat olmak üzere toplam 3 bin 741 uçak seferi gerçekleştirildi. İç hat uçuşlarından toplam 454 bin 604, dış hat uçuşlarından bin 82 olmak üzere toplam 455 bin 576 kişi uçtu.

Konu hakkındaki görüşlerini bildiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'da hava limanının yapımından kullanma sunulma aşamasına kadar olan süreç karşılaştıkları kötü tepkilere değinirken, herşeye rağmen trendi en çok yükselen havalimanı olarak bir ilke imza attıklarını dile getirdi. Başkan Yılmaz, Haziran ayında başta Suudi Arabistan, Almanya ve Avusturya uçuşlarıyla birlikte Giresun'da ekonominin canlanacağının müjdesini de verdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *