» 
»
 

Dünyada Kuran-ı Kerim görmeyen müslümanlar var!

Diyanet işleri başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ dünyanın nice müslüman ülkelerinde maddi yetersizlikten dolayı Kuran-ı Kerim bulunmadığını, insanların ağaç yaprakları ve kabuklarına ayetleri yazıp okumaya çalıştığını söyledi.

Diyanet işleri başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez önderliğinde ve Diyanet İşleri Başkanlığı Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu tarafından Kastamonu’da Tecvit Çalıştayı düzenlendi. Konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, dünyanın bazı yerlerinde Kur'an-ı Kerim olmadığını söyledi. Bu ülkelerde hafızlık çalışması yapmak isteyen insanların ağaç parçalarına, açık renkli taşlara ayetleri yazıp ezberledikten sonra silip diğer ayetleri yazıp aynı işlemi arka arkaya devam ettirdiklerini, ayetleri ezberlediklerini, bölgede kitap şeklinde var olan Kuran-ı Kerim olmadığını belirtti.

Görmez hafız adaylarının ayetleri ezberledikten sonra, taşların üzerini suyla yıkadıklarını ve bir sonraki ayete geçtikleri bilgisini vererek Afrika’da bu şekilde hafızlık çalışması yapmaya çalışan binlerce çocuk ve genç olduğunu bildirdi. Bu gençlerin somut olarak Mushaf ve Kuran'a sahip olmadıklarını da kaydeden Görmez, teknolojinin büyümesiyle küreselleşen dünyada bir matbaada dakikada binlerce Kuran-ı Kerim basılabildiğini ancak Kuran aşığı bu gençleri tüm bu gelişmelerden mahrum bırakıldığını ifade etti. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Kuran-ı Kerim'i olmayan tek bir Müslüman dahi kalmamasını istediklerini belirten Görmez, gerekirse tüm bu insanlara kendilerinin ulaştıracaklarını da belirtti. Bunu yapabilmek için ise hayırseverlerin yardımlarını beklediklerini vurgulayan Görmez, Belarus da daha önce başına gelen bir olayı anlatarak konuşmasına son verdi.

Görmez anlattığı olayın İvya köyünde geçtiğini, bir sabah uyandığında evin önünde uzun bir kuyruk oluştuğunu, bu kuyruğun ne olduğunu hocaya sorduğunda ise köylülerin kendisi tarafından bir Kuran-ı Kerim getirildiğini duymaları üzerine iman ettikleri kitabı hayatlarında ilk defa görmek için, evin önünde kuyruk oluşturdukları cevabını almış. Görmez, bu yüzden biz konuyla ilgilenilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başlatılan bir kampanya ile 12 TL karşılığında bir kişinin Kuran-ı Kerim sahibi olmasını sağlayabiliyorsunuz. Kuran-ı Kerim kampanyasının detayları şu şekilde;  Tüm operatörlerden KURAN yazıp 4333’e gönderildiğinde 12 TL bağış tutarıyla yurtdışında bir müslümanın Kuran-ı Kerim’e sahip olmasını sağlayabiliyorsunuz.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *