» 
»
 

Dünya'nın 2. Türkiye'nin 1. en uzun tüneli Rize'de açılıyor!

Ovit Dağı geçidinin yapımına son 2 kilometre kaldı. Türkiye'nin 1. ve Dünya'nın 4. en uzun çift tüplü tünelinin yapımına az zaman kala yüzde 15'i de tamamlandığında tünelin açılışı yapılacak. İşte Rize'nin İkizdere İlçesi'ndeki tünelin detayları...

Ovit Dağı Tüneli Projesi, Rize ile Erzurum arasındaki ulaşımı sağlayacak bir ulaşım projesi oldu. Yapımının % 85'i bitmiş bulunuyor. Son 2 kilometresi de tamamlandığında Türkiye'nin en uzun 1. tüneli olacak. Dünya'nın ise 2. en uzun tüneli olacak. Ovit tünelini kim yaptırıyor? Ovit tüneli ne zaman bitecek? Sorularının cevapları haberimizin detaylarında.

Ovit Tüneli Projesinin tasarlanış amacı kış aylarında yoğun kar yağışından dolayı trafiğin kapanmasının bu yapılacak olan Ovit Dağı tüneli ile birlikte bu sorunun ortadan kalkacağı hedeflendi.1880 senesinde Osmanlı'nın kalkınma projelerinden biri olan bu tünelin ilk adımları 1930 senesinde atıldı.

Tüm Rizeliler gönüllü olarak kazma, kürek alıp ellerine bu bölgede çalışmaya başlamışlardı: Senelerce herkesin bitmesini beklediği bu proje Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlığı zamanında gündeme gelmişti. En son 13 Mayıs 2012'de sonlandırmak için ilk temek atıldı.

Ovit Dağı Tünelinin 14 bin 300 metre uzunluğu olacak, tünelin giriş kotu 2.054, çıkışı ise 2.260 mt olacak. Tünel yapımı bitirildiğinde Erzurum - Rize arası ulaşım 4.4 mt kısalacak. 12 ay süresince sıkıntısız ulaşım sağlanacak. Bu proje ile birlikte Doğu Anadolu ve G. D. Anadolu ile Karadeniz bölgesi birbirlerine bağlanmış olacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *