» 
»
 

Dünyanın en büyük 4. petrol sahası ABD'de keşfedildi!

Teksas eyaletinin batısında bulunan Permian Havzasında yaklaşık 20 milyar varil ham petrol bulunduğunun tahmin edildiği belirtilirken, bu miktar ile dünyanın 4. en büyük petrol sahası rezervi olduğu belirtiliyor.

ABD Jeolojik Araştırma birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, Teksas eyaletinin Wolfcamp adlı sahasında yaklaşık 20 milyar varil rezervden oluştuğu tahmin edilen ham petrol olabileceği belirtilirken, bu miktar Suudi Arabistan'da 75 milyar varillik rezervi kalan Ghawar havzası ile Kuveyt'te 65 milyar varil civarında rezervi bulunan Burgan havzasından sonra dünyanın en büyük 4. rezervi olacak.

ABD'nin en büyük ham petrol sahası olan Wolfcamp'ta ayrıca 450 milyar metreküp doğalgaz bulunabileceği de tahmin edilirken, bölgede 1980'lerden beri petrol arama ve çıkarma yöntemlerinin uygulandığı da belirtildi. Şimdiye kadar konvansiyonel yöntemlerle arama ve çıkarma çalışmalarının yapıldığı Wolfcamp bölgesinde söz konusu sahandan petrolün "yatay delme" ve "hidrolik çatlatma" yöntemleri ile çıkartılabileceği bilgisi de paylaşıldı.

ABD Jeolojik Araştırma biriminin raporuna göre, Venezuela 301 milyar varillik rezervi ile birinci, Suudi Arabistan 267 milyar varillik rezervi ile ikinci, Kanada ise 172 milyar varillik rezervi ile üçüncü sırada yer alıyor. Sırasıyla bu ülkeleri ise İran, Irak, Rusya, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri takip ediyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *