Dünyanın en büyük uçağı hazır

Büyüklüğü bir futbol sahasının boyutlarında olan ve dünyanın en büyük uçağı olarak adlandırılan Stratolaunch, tamamlandığı hangarından çıktı.

Dört yıl süren uzun çalışmaların sonrasında hangardan çıkartılan dünyanın en büyük uçağı olarak adlandırılan Stratolaunch’ın tanıtımı yapıldı. Bir futbol sahasından bile daha büyük kanat uzunluğuna sahip Stratolaunch uçağının, uzaya uydu taşıyan roketlerin serbest bırakılması ve askeri görevlerde kullanılması adına tasarlandığı açıklandı.

Birçok önemli nakliye hizmetinde ve askeri hizmetlerde görev alacak dev uçak Stratolaunch 225000 kilogram yük taşıma kapasitesine sahip olmakla birlikte, alt kısmında 28 adet tekerleği ve Boeing 747tipi uçaklar için üretilmiş olan ve bu uçaklarda kullanılan 6 adet motorla ve 117 metre kanat açıklığıyla öne çıkıyor.

Çok amaçlı hizmet yönüyle ve büyüklüğüyle şimdiden bir numara olan uçağın yetkili yöneticisi Jean Floyd, Stratolaunch'un şu anda yakıt dolum ve motor çalıştırma testleriyle birlikte 2019 yılı için planlanan ilk uçuşuna hazırlık yaptığını belirtti. Dev uçak, askeri ve teknolojik görevlerde kullanılacak.


 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *