Dünyanın en eski yaşam izine sahip fosiller bulundu

Bilim insanları Kanada'da sürdürdükleri bilimsel araştırmalarda Nuvvuagittuq Greenstone Belt kayalıklarında fosilleşmiş bakterilere rastladı. Fosillerin en az 3,8 milyar yıl öncesine ait olduğu ve bunun da dünyadaki en eski yaşam izi olabileceği belirtiliyor.

Kanada'nın Quebec eyaletinde kuzeyde bulunan Nuvvuagittuq Greenstone Belt kayalıklarında uluslararası bir bilim heyetinin yürüttüğü çalışmalarda 3,8 milyar yılık demir cevheri örnekleri incelendi. Örneklerde tespit edilen fosilleşmiş bakterilerin ise dünyanın en eski yaşam izine sahip olduğu belirtildi. Konuya ilişkin bir açıklama yapan ekipten Ottowa Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Jonathan O'Neill, buldukları fosilleşmiş bakterilerin en az 3,8 milyar yaşında olduklarını, 4,3 milyar yaşa kadar olup olmadıkları yönünde araştırmalarının sürdüğünü kaydetti. Bu haliyle bile bilinen en eski yaşam izinden 100 milyon yıl daha geriye gittiklerini belirten O'Neill, daha önce 3,7 milyar yıllık izlere rastlandığını ifade etti.

Başka gezegenlerden edinilen kaya örnekleri incelendiğinde demir cevherinde bulunan fosilleşmiş bakterilerin 4,3 milyar yıl olarak yaşının ölçüldüğünü belirten O'Neill, 4,6 milyar yıl önce oluşan Güneş Sistemi ile birlikte yapılan araştırmalarda en fazla 3,7 milyar yıla kadar hayat izlerinin bulunduğunu kaydetti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *