» 
»
 

Dünyanın en pahalı şehirleri neresi? Sıralama nasıl?

Bir insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması herkesin çok merak ettiği Dünya'nın en pahalı şehirlerinin neresi olduğu ve sıralamalarının nasıl olduğu hakkında araştırmalarda bulundu. Hong Kong en pahalı şehir olarak ilk sırada. İşte detaylar...

İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanlığı Firması olan Mercer'in hazırlamış oldukları çalışmalar doğrultusunda Dünya'nın en pahalı şehirleri neresi ve sıralamanın nasıl olduğu ile ilgili araştırmalarda bulunuyor. En pahalı şehir sıralamasında 2016 yılında ilk sırayı Hong Kong aldı. Geçtiğimiz sene listenin zirvesinde olan Luanda, yerel para birimindeki düşüklerden dolayı ilk sırayı Hong Kong'a kaptırdı. Zürih, Singapur bir önceki yıl gibi değişmeden listedeki üçüncü ve dördüncü sıradaki yerinde duruyor. Tokyo beşinci sırada iken, Kinşasa altıncı, Şanghay yedinci, Cenevre sekizinci, N'Djamena dokuzuncu ve onuncu olarak da Pekin yer alıyor. İngiltere Londra listede on altıncı sıralara düşerken, Birmingham on yedinci sıralara gerilemiş oldu. İstanbul ise en pahalı şehirler arasında elli üçüncü sırada yer alıyor.

Mercer şirketler grubu, yurt dışında çalışan gurbetçilerin ödeneklerinin hesaplanması için yapılan bu listede dünya genelinde 209 şehrin yaşam pahalılığı değerlendirilerek araştırılıyor ve hazırlanıyor. En pahalı şehir olan Hong Hong'da üç odalı bir dairenin kirası 12 bin dolar, bir pantolonun fiyatı 128 dolar ve bir fincan sıcak kahve 8, hamburger 5 dolar olduğu açıklanıyor. Yapılan anket senenin başında Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından hazırlanıp, Zürih, Hong Hong, Cenevre ve Paris ise öncesinde dünyanın en pahalı şehri olarak Singapur'da yer almıştı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *