» 
»
 

Dünyanın en yaşlı erkeği Yisrael Kristal hayatını kaybetti

İsrail’de yaşayan ve Hitler döneminde yaşanan toplu katliamlar döneminde Auschwitz'deki eski toplama kampından kaçmayı başaran dünyanın en yaşlı erkeği Yisrael Kristal hayata gözlerini yumdu.

Dünyanın en yaşlı erkeği olma unvanını elinde tutan Yisrael Kristal, 11 Ağustos cuma günü 113 yaşında İsrail'de yaşamını yitirdi. Edinilen bilgilere göre 114'üncü yaşına girmek için birkaç hafta kalan Kristal, Hitler döneminde toplu katliamların yapıldığı kamplardan biri olan Auschwitz'deki toplama kampından kaçmayı başaran sınırlı sayıdaki insanlardan biri.

Dünyanın en önde gelen kitaplarından biri olan Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başaran Kristal, Dünyanın En Yaşlı Erkeği olarak kayıtlara geçti. Yisrael Kristal’ın 2 çocuğu, 9 torunu ve 32 torun çocuğu bulunmakta.

Kristal, 1903 yılında Polonya’da bulunan Zarnow kasabasında dünyaya gelen Kristal, I. Dünya Savaşı'ndan sonra Lodz kentine yaşamaya başladı. Burada Nazi toplama kampı Auschwitz'de eşi ile tanışıp evlendi ve iki çocuğu dünyaya geldi.

Kristal ailesini koruyabilmek adına Auschwitz toplama kampına naklettirse de Yisrael Kristal'in karısı ve iki çocuğu burada öldürüldü. Baba Kristal ise hayatta kalmayı başardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *