Dünyanın en yaşlı omurgalısının bir köpek balığı olduğu öğrenildi

Bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmaya göre, dünyanın en yaşlı omurgaya sahip canlının 400 yaşındaki Grönland köpek balığının olduğu ortaya çıktı. Dünyanın en yaşlı canlısının ise 507 yaşındaki bir istiridye olduğu öğrenildi.

Science dergisinde yayımlanan bir habere göre, Kopenhag Ünibersitesi'ndeki bilim adamları hayvanların tam yaşını tespit etmek için radyokarbon tarihleme yönetmi kullarak belirli testler yaptı. Testlerin sonucuna göre dünyanın en yaşlı omurgasına sahip olan dişi bir köpek balığının 400 yaşında olduğu belirlendi. Yapılan araştırmalarda kaza ile balıkçıların ağlarına takılan ve ölen 28 köpek balığı üzerinde inceleme yaptı. Diğer hayvanların ise yaklaşık 300 yaşları olduğu tespit edildi. Araştırmalar neticesine göre, Grönland köpek balıklarının senede 1 cm uzadıklarını ve 150 yaşından sonra üremeye başladıkları öğrenildi.

Araştırmanın yöneticisi Julius Nielsen, olağanüstü olan Grönland köpek balıklarında yapılan incelemelerde sürprizlerle karşılaştıklarını dile getirdi. Bu cinsteki köpek balıklarının göz merceklerinin içerisinde özel bir madde olduğunu, bu madde ile metabbolizmanın hiçbir reaksiyona girmeden protein içerdiğini söyledi. Bu dokuları ile yaşlarının belirlendiğini, hayvanın daha çok küçükken oluşmakta olan bu proteinlerini karbon tarihleme yöntemiyle incelediklerini belirtti. Boyu 5 metre olan dişi bir köpekbalığındaki yapılan incelemelerin 400 yaşında olduğunu gösterdiğini, bu yöntemin net bir tarih vermediğinden minimum 300 maksimum 500 yaşında olduğu sonucuna varıldı. Atlas Okyanusu'nun kuzeyindeki karanlık ve soğuk sularda yaşadıkları Grönland köpek balıkları, hem cinslerine göre daha yavaş yüzüyorlar. Belirlenen 400 yaşındaki Grönland köpek balığının en yaşlı omurgalı olduğu tespit edilmeden önce, bilinen en yaşlı omurgalının 211 yaşındaki beyaz bir balina olduğu biliniyordu.

Dünyanın en yaşlı canlısı 507. yaşındaki istiridye...

Bu zamana kadar bulunan en yaşlı hayvan 507 yaşında olan bir istiridye idi. Ming adındaki bu yaşlı istiridyenin 1500'lerde Çin'de Ming Hanedanlığı sırasında dünyaya geldiği düşünüldüğü için adı Ming konulmuştur. 2006'da İzlanda'da bulunan istiridyenin yaşı ise her sene kabuğunda oluşan çizgilerin sayılması ile öğrenilmiştir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *