» 
»
 

Dünyanın ilk kafa nakli için son tarih Aralık 2017

Bilim adamları dünyada bir ilke imza atacak büyük bir nakle hazırlanıyor. Dr. Canavero önderliğinde yapılacak operasyonda ölü bir donörün vücuduna kafa nakli yapılarak kas sisteminde hakimiyet elde edilmeye çalışılacak. Operasyon tarihi Aralık 2017 olarak belirlendi.

Bilimadamları çılgınlıkta sınır tanımıyor. Tıp alanında her geçen gün farklı gelişmeler yaşansa da bu seferki bambaşka. Özellikle 2017 yılı'nın Aralık ayı ciddi bir dönüm noktasının başlangıcı olacak gibi duruyor. Bu tarihte yapılacak kafa nakli hem çok tehlikeli, hem de çok çılgın bir operasyon olacak.

Operasyonun başındaki doktor ise alanının uzmanlarından Doktor Sergio Canavero. Nakil işlemlerinde 30 yaşındaki Valery Spiridonov denenecek. Kafası bedeninden ayrılacak olan Spiridonov ölü bir donörün vücudunda yaşayacak. Herşey yolunda giderse Valery Spiridonov'un yeni vücudunda kas kontrolü de ele geçirilmiş olacak. Bu operasyonda Omiriliği kesmek için özel olarak tasarlanan bir metrenin bir milyonda biri inceliğinde olan özel bir bıçağın kullanılacağını söyleyen Dr. Canavero ameliyatta sinirlerin ölmemesi ve hasar almaması için ince bir çalışmanın yapılacağını belirtiyor. 

Omurilik yeni vücuda bağlanırken başın kanamaması içinde özel önlemler alınacak. Bilim adamları yeni beden de bir başka başın yerleştirilmesine delilik diye açıklama yaparken, Operasyon tıp tarihinde bir ilk olacak. Yani bu operasyonda ölüm de dahil, tüm riskler başgösterebilir. Kafa nakli için yazılım ekibi de sahne alacak. Bir gerçeklik uygulaması ile nakil üzerinde pratik yapılıyor. 

Operasyon 20 milyon dolara mal olacak. Nakilde 150'nin üzerinde doktor ve hemşire ile teknisyenden oluşan bir ekip görev alacak. Bilim dünyası yapılacak operasyonu hem merak ediyor, hem de operasyonda görev alacak ekibe başarılar diliyor. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *