» 
»
 

Dünyanın öbür ucundan bulunan ilik hayat verdi

Balıkesir'de yaşayan Ülkü Bilir için kemik yetmezliği tanısı ile kemik iliği aranmaya başlandı. Aranan ilik Türkiye'de bulunamayınca donör dünyanın öbür ucundan bulundu. İşte detaylar...

Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde oto tamirciliği yapan 47 yaşındaki Ülkü Bilir, ağırlıkta halsizlik ve yorgunluktan şikayetçiydi. Hastanede yapılan taramalar sonucunda kan değerlerinde düşüş saptanan Bilir haziran ayında İzmir Kent Hastanesi'ne gitti. Oradaki Kemik İliği Nakli Merkez sorumlusu Hematoloji Prof. Gürkan Kadıköylü "kemik iliği yetmezliği" teşhisi koydu. Prof. Dr. Kadıoğlu hastalığın ileri safhalara yani lösemiye çevirmeden biran önce kemoterapiye başladı.

Bilir'e kemik iliği ve kök hücre nakli yapılması gerektiğine karar kıldı. Türkiye'nin dört bir yanından ilik verecek donör arandı. Yakınlarından da uygun ilik bulunamadı ve İstanbul Kemik iliği Bankası'na başvuruldu. Sonrada Torkök'e başvuruldu. İstanbul'daki Kemik iliği Bankacılığı aracılığıyla yurt dışından da donör aranmaya başladı. Dünyanın öbür ucundan Güney Amerika'da Brezilya'da aranan donör bulundu. Donör İstanbul'a ulaştırıldı. Kadıoğlu "hastalığın lösemiye çevirmeden atlatılacak olmasından dolayı şanslıyız.Ancak Türkiye'deki milyonlarca insan içerisinde uygun bir donör bulamadığımız için de üzgün olduğumuzu belirtmeliyiz" dedi.
Ülkü Bilir ile aynı hastanede aynı gün akut myeloid lösemi teşhisiyle yan yana kalan Hasan Umaçşan ve Nejla Taner'e de abisi Hakkı Taner'den alınan kök hücre nakil edildi. Aynı günde nakil olan hastaların üçünün de kemik iliği tuttu ve çalışmaya başlamış oldu. Üç hastanında yarın taburcu olacakları müjdesi verildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *