Dünya’nın uydusu ay sanılandan daha yaşlı

Bilim insanları ayla ilgili yeni teoriler ortaya attı. Ay’ın düşünülenden daha yaşlı olduğunu ortaya çıkaran uzmanlar, Ay’ın 4.51 milyar yaşında olduğunu belirtti.

ABD’de yaptıkları araştırmalarla sık sık gündeme gelen California Üniversitesi araştırmacıları, Dünya’nın uydusu olan Ay’ın düşünülenden daha yaşlı olduğunu gösteren bir araştırmaya imza attı. Ay yüzeyine 1971 yılında gönderilerek oradaki taşları dünyaya getiren Apollo 14 görevini başarı ile tamamlamış. Uzmanlar tarafından incelemeye alınan taşlardan elde edilen verilere göre, Ay’ın 4.51 milyar yıl önce oluştuğu ortaya çıktı.

Bu yeni verilerin elde edilmesinden önce Ay’ın, teorik olarak Güneş Sistemi’nden 200 milyon yıl sonra oluştuğu varsayılıyordu. Fakat bu yeni verilerle Ay'ın 60 milyon yıl sonra doğduğunu ortaya çıkmış oldu.

Apollo 14’te görev yapan astronotlar Alan Shepard ve Edgar Mitchell, görev süreleri boyunca Ay yüzeyinden 42 kilo taş ve toprak örnekleri aldıklarını, bu örnekler arasında zirkon mineraline rastlandıklarını kaydetti. Taşlar içerisinde ratlanan Zirkon parçacıkalrı inlemeye alındığında da Ay’ın 4.51 milyar yaşında olduğunu bulmuş oldu bilgilerini aktardılar.

 

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *