Durum çok ciddi mesajını yayınlamak hiçbir işe yaramıyor!

İnsanları tedirgin etmekle kalmayıp bütün hızı ile yayılan durum çok ciddi mesajına itibar edilmemesi gerektiğini belirten Facebook, kişisel hesap güvenliğinin bu mesaj ile değil, güvenlik ayarlarından kontrol edilmesinin mümkün olduğunu açıkladı.

Yaşanan acı olaylar sonrasında sosyal medyada hızla yayılan, Facebook kullananların üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan kopyalayıp paylaştıkları mesaj, işe yaramamakla kalmayıp mesajı paylaşanları tehlikeye atıyor. "Durum çok ciddi" ile başlayan mesaj, kişinin sosal medya hesabını güvence altına almayıp hem alay konusu hem de sosyal deneyin kurbanı yapıyor. Sosyal medyanın tahtının sahipliğini yapan Facebook’un kullanıcıları, gelen mesaj üzerinde hiçbir değişiklik uygulamadan site üzerinden bu paylaşımı yapıyor. Durumun çok ciddi olduğu belirtilen bu mesajda, kullanıcıların yapmadıkları bir paylaşım nedeni ile ceza almamaları için yazıldığı vurgulanıyor.

Mesajda, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları’nın Sosyal Ağ Bildirgesi içerisinde Facebook’tan kaynaklanan güvenlik açığı sonucunda kişisin hesabı üzerindeki tüm verilerinin (IP, fotoğraf, paylaşım vs.) çarpıtma yolu ve yasalara uygun olmayan bir şekilde sahte kişiler tarafınca kullanılması ve oluşabilecek bütün zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereği ile Facebook’un sorumlu tutulduğu açıklanıyor. Facebook kullanıcısı, başka bir sosyal hesaba sahip olmadığını belirterek gereğinin yapılmasını arz ettiğini ifade ediyor.

Siber güvenlik uzmanı Alper Başaran, konuya ilişkin yaptığı açıklamada vatandaşın içinde bulunduğu bu hassas durumun istismar edilmeye çalışıldığını belirterek bu nedenle kendileriyle temasa geçebilecek kişiler konusunda çok dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi. Telefon ya da sosyal medya aracılığı ile kendilerini arayan kişilere itibar edinilmemesini belirten siber güvenlik uzmanı, sahte 155’ten aranmalara karşı dikkatli olunmasını istedi.

Kendilerini polis ya da savcı olarak tanıtabilecek bu kişilerin operasyona destek isteyebileceklerini, gerçek darbecileri yakalamak için para talep edebileceklerini belirten Başaran, imkansız olan böyle bir operasyonun gerçekte ortasında bulunmanın hayati risk taşıyacağını ifade etti ve güvenlik güçlerinin vatandaşları böyle bir tehlikeye kesinlikle atmayacağını belirtti.

Paylaşım sayesinde sosyal medya hesaplarının güvende olduğunu düşünen kullanıcılar, mesajın işe yaramasının söz konusu olmadığının farkında değil. Yapılan paylaşımlardan Facebook’un haberi dahi olmadığından mesajın herhangi bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Paylaşımda bulunan hesap sahipleri yaptıkları bütün paylaşımlardan sorumlu oldukları gibi aynı zamanda mesaj sayesinde ya alay konusu oluyorlar ya da istihbarat için çalışan araştırma ünitelerinin sosyal deney kurbanı oluyorlar.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *