» 
»
 

Düşen Rus uçağı hakkında ilk bulgular kamuoyuna açıklandı

25 Aralık tarihinde Karadeniz'e düşen Rus uçağı ile ilgili yapılan arama çalışmalarında ilk elde edilen veriler Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolav tarafından açıklandı.

Düşen Tu-154 tipi Rus uçağı hakkında açıklamalarda bulunan Sokolav, arama çalışmalarının büyük bölümünün tamamlandığını, elde edilen ilk verilere göre 19 cesede, 13'ü büyük toplam 2 binin üzerinde uçak parçasına ulaşıldığını bildirdi. Ana safhası tamamlanan arama çalışmalarında Karadeniz'e çakılan uçağın tamamen parçalandığı belirtilirken, artık çalışmaların farklı şekilde yürütüleceği belirtildi. Sokolav, denizden çıkan parçaların ve kara kutunun incelenmesinin ardından kaza nedeninin netleşeceğini belirterek gerekli DNA analizleri sonrasında cesetlerin de kimlik tespitinin yapılacağını kaydetti.

Savunma Bakanlığı yetkilisi Sergey Baynetov ise uçağın düşme nedeni ile ilgili kesin sonuçlara en az 30 gün sonra ulaşılabileceğini kaydetti ve uçakta yer alan iki kara kutunun da bulunduğunu, şu anda çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Rus uçağının düşme nedeni olarak 7-8 ayrı senaryo üzerinde çalışıldığını ifade eden Baynetov, uçakta patlama olmamasına karşın terör saldırısının farklı yollarla da yapılabileceğini, terör ihtimalini de soruşturma dışında tutmadıklarını ifade etti. Tu-154 düşene dek uçuş süresinin yaklaşık 70 dakika olduğunu belirten Baynetov, 250 metre yükseklikte hızın 360-370 kilometre civarında olduğunun tespit edildiği bilgisini aktardı.

Moskova'dan havalandıktan sonra Soçi'de yakıt ikmali yaptığı belirtilen Tu-154' tipi uçağın Suriye'ye gitmesi ve taşıdığı koro üyelerinin Himeymim üssünde yeni yıl konseri vermesi planlanıyordu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *