e-Devlet hizmetleri arasına tüketici hakem heyeti başvurusu da eklendi

Vatandaşlar için büyük kolaylık sunan e-Devlet hizmetleri her geçen gün yeni eklenen hizmetlerle daha da kullanışlı bir hal alıyor. Pek çok hizmetin devlet dairelerine gitmeden online olarak sağlandığı e-Devlet kapısı şimdi de tüketici hakem heyeti başvurularını elektronik ortamda yapma imkanı tanıyor.

e-Devlet hizmetleri giderek büyüyen yapısıyla, her geçen gün bünyesine yeni uygulamaları dahil ederek vatandaşlara büyük kolaylık sağlamaya devam ediyor. e-Devlet giriş işlemleri TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile yapıldıktan sonra kamu kurumlarına gitmeksizin pek çok hizmeti online olarak sağlıyor ve işlemlerinizi kısa sürede gerçekleştirmenizi sağlıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının "Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve artık tüketici hakem heyeti başvuruları internet üzerinden e-Devlet Kapısından gerçekleştirilebilecek.

 

Yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle artık vatandaşlar, kurumlarla ilgili yaşadıkları uyuşmazlıklar nedeniyle tüketici hakem heyetlerine başvurularını şahsen ya da avukat aracılığıyla elden veya postaya yapabilecekleri gibi, e-Devlet kapısı hizmetleri arasına dahil olan tüketici bilgi sisteminden de yapabilecek. Söz konusu başvuru, uyuşmazlık konusuna dair dilekçe ve varsa delil oluşturan belgelerle beraber tüketici hakem heyetine verilerek yapılacak. Bakanlığın internet sitesindeki form doldurulacak. Form olmadan yapılan başvurularda ise başvuru sahibinin adı soyadı, TC kimlik numarası, adresi, iletişim bilgileri, talebi ve Türk Lirası cinsinden uyuşmazlık değeri ile şikayet edilene ait bilgiler yer alacak. Eğer uyuşmazlık değeri döviz cinsinden ise başvuru tarihindeki efektif döviz kuru esas alınarak Türk Lirasına çevrilecek.

ELEKTRONİK ORTAMDA BAŞVURULAR

Uyuşmazlıkla ilgili formun eksiksiz doldurulması ve varsa bilgi ve belgelerin sisteme yüklenmesi ile başvurular geçerli sayılabilecek. Tarafları, konusu ve sebebi aynı başvurular birden fazla tüketici hakem heyetine yapılamayacak. Yapılması durumunda ise tüketici hakem heyeti resen ya da taraflardan birinin itirazıyla her zaman derdestliği dikkate alacak.
Başkan, ye ve raportörlerin bilirkişi olarak görev yapamayacağı tüketici hakem heyetlerinde uyuşmazlığın bilgi ve belgeleri isteme yazılarında verilen süre dolmadan bilirkişi görevlendirmesi de yapılamayacak. Uyuşmazlık cinsinin Türk lirası cinsinden belirtilmesi zorunlu olurken, daha önce tüketici hakem heyetlerine yapılan ve henüz karara bağlanmayan başvurularda yeni yönetmelik hükümleri uygulanacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *