e-devlet sabıka kaydı hizmetini artık 4 dilde sağlıyor

Vatandaşlara büyük kolaylık getiren e-devlet artık sabıka kaydı da verecek. Adalet Bakanlığı çalışmalarını tamamladı ve 4 dile çevrilen sabıka kayıtları artık online olarak alınabilecek.

e-devlet vatandaşlar için büyük kolaylıklar sağlamaya ve işlemleri hızlandırmaya devam ediyor. Bakanlıkların kendi sistemleri ile entegre oldukları e-devlet üzerinden pek çok hizmeti artık devlet dairesine gitmeden almak mümkün. Son olarak Adalet Bakanlığı kendi personeli ile bir yazılım geliştirdi ve bu sayede sabıka kaydı e-devlet üzerinden artık alınabilecek.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın verdiği talimat doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda artık farklı dillere tercüme edilmiş sabıka kaydı almak internet üzerinden mümkün. Sadece genel müdürlüğe müracaat edilerek alınabilen tercüme edilmiş adli sicil sorgulama sonuçları yapılan çalışmalar neticesinde 2016 Şubat ayı itibariyle adli sicil bürolarından alınabiliyordu ve İngilizce, Fransızca, Almanca dilinde sabıka kayıtları adli sicil bürolarından temin edilebildi.

Bakanlık gelişen teknolojinin yabancı dile çevrilmiş sabıka kaydı alanında da kullanılması için çalışma başlattı ve vatandaşların e-devlet üzerinden yabancı dile çevrilmiş sabıka kaydı edinebilmesi için TÜRKSAT ile işbirliği yaptı. Genel Müdürlük personelinin geliştirdiği yazılımla İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca sabıka kayıtları e-devlet üzerinden 20 Mart itibariyle erişime açıldı.

e-devlet giriş bilgilerini bilgisayar, akıllı telefon ya da tablet üzerinde giren vatandaşlar artık tercüme edilmiş sabıka kayıtlarını alabiliyor ve bu sayede adli sicil bürolarına da gitmelerine gerek kalmıyor. 20-22 Mart 2017 tarihleri arasında İngilizce sabıka kaydı 682 adet, Fransızca sabıka kaydı 50 adet, Almanca sabıka kaydı 78 adet ve İtalyanca sabıka kaydı 25 adet olmak üzere toplam 835 adet tercüme edilmiş sabıka kaydı sorgulandı. Bu uygulama aynı zamanda adli sicil ve arşiv kaydı bulunmayan vatandaşların da erişimine açık.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *