» 
»
 

E-devlet şifresi ile yapılan işlemlere yeni uygulamalar eklendi

Tüm vatandaşların hizmetine sunulan turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak ulaşılabilen bilgi, uygulamalar listesine eklenen yeni pek çok uygulama dikkatleri çekiyor. Peki e-devlet uygulamaları neler oldu detaylar haberimizde.

Adli sicil kaydı sorgulama hizmetinden gelir testi sonucu bilgilerine, araç sorgulamadan e-pasaport gönderi takibine kadar sayısız uygulaması ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pek çok işlemi online yapabilmesini sağlayan e-devlet hizmetlerine her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Saatlerce sıra beklemek zorunda kalabileceğiniz pek çok hizmete oturduğunuz yerden ulaşmanızı sağlayan e-devlet uygulaması ayrıca her geçen gün de güncellenerek yenileniyor.

Bakanlıkların kendi bünyelerinde verdikleri hizmetleri online olarak internet üzerinden yapabilmelerini sağlayan e-devlet uygulamaları turkiye.gov.tr adresinden milyonlarca vatandaşın hizmetinde ve her geçen gün daha da büyüyen yapısıyla dikkatleri çekiyor. Son olarak e-devlet uygulamaları arasına eklenen hizmetler şöyle sıralandı:

Gelir İdaresi Başkanlığı - İnternet Vergi Dairesi
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı – İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemi
Karayolları Genel Müdürlüğü – Özel yük taşıma izin belgesi sorgulama ve doğrulama
MEB – Rehberlik ve Araştırma Merkezi Randevu Sistemi
ÖSYM – Aday işlemleri, başvuru merkezi işlemleri, kamu kurumları işlemleri, sınav merkezi işlemleri sistemleri
Çanakkale 18 Mart Üniversitesi - Elektronik belge yönetim sistemi evrak doğrulama
Sağlık Bakanlığı – Ortak şifre portalı
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi – Tamirhane değerlendirme
SGK – 4A sigortalılık bildirimi
TEİAŞ – Elektronik Belge Yönetimi Sistemi evrak doğrulama
TSE – Belgeli firma, helal belgeli firma, yetkili servis sorgulama
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı TMGD faaliyet ve kaza raporu işlemleri
Vodafone Net – Abonelik, borç ve alacak sorgulama
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu – Kredi geri ödeme erteleme başvurusu

E devlet işlemleri arasında yer alan Öğrenci Belgesi Sorgulama Ve Doğrulama, Yükseköğretim Mezun Belgesi Sorgulama ve Yükseköğretim Mezun Belgesi Doğrulama gibi işlemlerle artık mezunların işleri daha da kolaylaştı. Öğrenci durumunu belgelemek isteyenler güncel eğitim durumlarını internet üzerinden e-devlet hizmetleri aracılığıyla yapabiliyor. e devlet giriş bölümünde e devlet şifresi ile sisteme girildikten sonra Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın ilgili bölümünde öğrenci belgesi sorgulama ya da doğrulama butonuna tıklayarak gerekli işlemlere başlayabilirsiniz. Aynı şekilde yükseköğretim mezun belgesi sorgulama bölümünde mezun vatandaşlar ilgili üniversiteden mezuniyet belgelerini de bilgisayarlarına indirebilirler. Bunun için de yine e devlet şifresi ile işlem yapma zorunluluğu bulunuyor. Yükseköğretim mezun belgesi doğrulama işlemi nedir diye merak edenler için hemen söyleyelim. E devlet hizmetlerini kullanarak alacağınız mezuniyet belgesini doğrulanması amacıyla kurulmuş bir sistemdir ve verilen yükseköğretim mezun belgesinin altında yer alan barkod okutma sistemi sayesinde herkes mezuniyet belgesini kolaylıkla doğrulatabilmektedir.

Vatandaşların e-devlet hizmetleri arasında en çok kullandığı uygulamalar arasında ise adli sicil kaydı sorgulama, mahkeme dava dosyası sorgulama gibi hizmetlerin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetleri ile SGK hizmetleri gibi çok kullanılan hizmetler yer alıyor. Ayrıca ösym şifresi ile ulaşabileceğiniz tüm işlemlere artık turkiye.gov.tr adresinden ulaşabiliyorsunuz. Hava durumu bile e-devlet üzerinden öğrenilebilecek bilgiler arasında yer alırken portalın kullanımı ise oldukça kolay. 232 kurumun sunduğu 1437 hizmete e-devlet mobil uygulamalar aracılığıyla da ulaşabilirsiniz ve bunun için yapmanız gereken iOS e-devlet ya da Android e-devlet uygulamalarını akıllı telefonunuza indirmek. Bu sayede 312 adet e-devlet hizmetine erişmeniz mümkün.

e-devlet şifresi almak için kimliğinizle birlikte PTT merkez müdürlükleri ya da yetkili şubelerine başvurmanız gerekiyor. Yalnız önemli husus başvurunun şahsen yapılması ve kimlik belgenizin tc kimlik numarası ve fotoğraf içermesi. Sadece nüfuz cüzdanı değil dileyen ilgili şartları taşıması kaydıyla evlilik cüzdanı, pasaport, ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart ya da ikamet belgesi ile de başvuruyu yapabilir. E-devlet şifrenizi unutursanız tekrar almak için illaki PTT şubelerine gitmenize gerek kalmıyor. Kullanıcı profilinize cep telefonu numaranızı tanımlarsanız e-devlet şifremi unuttum uygulaması ile ya da veya e-İmza, Mobil İmza veyahut İnternet Bankacılığı seçeneklerinden birisini kullanarak sisteme giriş yapabilir ve şifrenizi tekrar edinebilirsiniz. Şu anda e-devlet aracılığıyla sistemde kayıtlı 27.531.884 kullanıcı bulunuyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *