» 
»
 

e-Devlet üzerinden EFT, havale, kredi kartı ödemesi yapılabilecek

Güvenli bir şekilde kamu kurum ve kuruluşların hizmetlerine elektronik ortamda ulaşılmasını sağlayan e-devlet kapısı uygulaması kuracağı altyapı ile pek çok yeniliğe imza atmaya hazırlanıyor.

Kredi kartı ödemesi, havale, EFT ve mobil ödeme gibi işlemlerin e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmesi için, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca e-Devlet Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Böylece, e-Devlet hizmeti sunan kamu kurumlarının hizmetleri artık kullanıcı odaklı olacak ve hizmetler kesintisiz sağlanacak.

www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden elektronik ortamda güncel teknolojiden yararlanarak sunulan hizmetler aynı zamanda mobil ortamda da mümkün ve bundan böyle zaman ve maliyetten de tasarruf edilecek, siber güvenlik sağlanacak. Bakanlık, e-devlet hizmetler kapsamını ve yürütülmesine ilişkin esasları belirleyerek Strateji ve Eylem Planı hazırlığında. Artık her kamu kurumu, yürüttüğü e-devlet projelerinin ya da bu kapsamda sundukları verilerin elektronik ortamdaki doğruluğu, güncelliği, veri bütünlüğü ve güvenliğinden sorumlu olacak.

e-Devlet hizmetlerinin yürütülmesinde, istisnalar hariç, ilgili veriler kamu kurum ve kuruluşları arasındaki protokol kapsamında elektronik ortamda paylaşılarak kullanıcıların hizmetine sunulacak. Kullanım kolaylığı ve kullanıcı memnuniyeti sağlaması dikkate alınarak hazırlanacak hizmetler, ulusal ve uluslararası standartlara uygun, işlevsel ve kesintisiz hale getirilecek. Sistemin herhangi bir felaket durumunda kesintiye uğramaması için gereken tüm tedbirler alınacak.

e-Devlet üzerinden EFT, havale, kredi kartı ve mobil ödeme imkanı

Elektronik ortamda bu tür işlemlerin yapılabilmesine imkan sağlayacak altyapının kurulması için sistem çalışmaları yapılacak ve 18 ay içerisinde geliştirilmesi planlanan sistem ile kullanıcılar, kamu hizmetlerine ilişkin ödemelerini e-Devlet kapısı üzerinden yapabilecek.

Engellilere erişim

Kamu hizmetlerinin sistem üzerinden sağlanmasında engelli vatandaşlar da göz önünde bulundurulacak ve bu kişilerin kullanımına uygun olacak şekilde çalışmalar yapılacak. Artık engelli vatandaşlar da e-devlet kapısı üzerinden sunulan hizmetlerden en iyi şekilde yararlanabilecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *