» 
»
 

Ebeveynler dikkat! Bebeğinizi yüzüstü sakın yatırmayın

Çoğu ebeveyn yeterli bilgileri olmadığından dolayı bebeklerini yüzüstü yatırıyor. Ancak uzmanlardan çok önemli bir açıklama geldi. Bebeklerin sırtüstü yatırılması gerektiği söyleniyor. Bebekler hangi pozisyonda uyumalı? Yatış şekli nasıl olmalı?

Kulaktan dolma bilgilerden dolayı bebeklerinin yüzüstü yatınca rahat ettiğini düşünen anne babalara uyarı uzmanlardan geldi. Bebeklerin doğru uyku pozisyonda uyumaları vücut gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle bebeklerin yüzüstü olarak değil sırtüstü olarak yatırılması gerektiği söyleniyor.

Bebeğin yaşam kalitesinin artması ve daha sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için yatış şekli oldukça önemlidir. Bebek yanlış bir pozisyonda uyutulursa, nefes yolları kapanabilir ve boğulma görülebilir. Ani bebek ölümlerinin çoğunun bilinçsiz anne ve babalardan kaynaklı olduğu aşikardır. Bu nedenle (ABÖS) yani Ani Bebek Ölüm Sendromunun sıkça yaşanmasından dolayı uzmanların açıklamalarına kulak verilmelidir.

Uzmanlar bebekler için en doğru uyku şeklinin sırtüstü olduğunu söylüyor. Son dönemlerde bebeklerin yüzüstü, yumuşak ve yan yatırılmasından kaynaklı bebek ölümleri gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra ebeveynleri ile birlikte uyuyan bebeklerde de ani ölümler görülebiliyor. Bu nedenle bebekler için minimum risk arz edecek sırtüstü pozisyonunda uyuması gerektiği ön görülüyor.

Bebeğin sırtüstü yattığında kusmuğu ile boğulabileceği korkusundan dolayı bebeklerini genellikle yüzüstü yatırmayı tercih eden anne-babalara uzmanlar, bebeğin sırtüstü yattığındaki boğulma riskinin yüzüstü yattığında boğulma riskinden çok daha az olduğunu belirtiyor. Nitekim bazı bebeklerin kendilerine özgü bir yatış şekilleri vaardır. Kimi sırtüstü kimi yan yatmaktan hoşlanır. Zamanla daha fazla hareketlenen, kendi kendine dönebilen bebekler kendi istedikleri pozisyonda uyumak için direnebilirler.

Bebekler kendi rahat ettikleri şekilde uyumak isteseler bile uyku halinde iken mutlaka sırtüstü konumuna getirerek onu sırtüstü yatmaya yavaş yavaş alıştırmalısınız. Ayrıca bebeklerin doğduğu andan itibaren kendi yatakları olmalı ve asla ebeveynleri ile birlikte uyumamalıdırlar. Kazalara davetiye çıkarmamak için tedbir alınmalıdır. Hayati riskleri ortadan kaldırıcak önerilere kulak vermenizde fayda var...

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *