» 
»
 

Ebeveynler dikkat! Çocuğunuz İnternet zorbalığına maruz kalabilir!

Günümüz gençlerinde bağımlılık yaratan İnternet, gençlerde zihin gelişiminde gerilik yaratmasının yanı sıra özgüveni de oldukça olumsuz etkiliyor. İconKids & Youth ve Kaspersky Lab tarafından gerçekleştirilen araştırmada zorbalığa maruz kalan çocuklarda anoreksi, depresyon ve daha birçok hastalığın görüldüğü belirlendi.

Çağın hastalığı olan İnternet’in bilinçsiz kullanımı ile ilgili İconKids & Youth ve Kaspersky Lab’ın beraber gerçekleştirdikleri Growing Up Online Connected Kids adındaki araştırmalardan elde edilen sonuca göre, siber zorbalık, yani İnternet zorbalığı çocuklar için çok büyük bir tehdit. Gençlerin ve çocukların vazgeçilmezi olan İnternet, kurbanlarının üzerinde sosyalleşme problemleri ve ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Depresyon, bunalım, özgüven ektikliği, anoreksi ve kâbus görme ihtimalini yanında getiren tehlike, çocukların okuldaki başarısını da büyük ölçüde olumsuz yönde etkiliyor.

Araştırmanın şaşırtıcı yanı ise 8 ila 10 yaş arasındaki çocukların bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmaları iken diğer çocukların %13’ünün ve ailelerin %21’inin siber zorbalığı zararsız görmesi. Aynı zamanda yapılan araştırmaya dâhil olan çocukların %16’sının internette maruz kaldıkları zorbalığın gerçek hayatta yaşadıkları zorbalıktan daha kötü olduğunu dile getirmeleri de gözlerden kaçmadı. İnternet bağımlılığı bulunan çocukların %50’si ise ikisinden de eşit derecede korktuğu belirtildi.

Çocuklarını tehlikeden korumak isteyen ebeveynlere büyük yardımı olacak konuşma ise Kapersky Lap Tüketici Başkanı olan Andrei Mochola tarafından gerçekleştirildi. Çocuklarınızı internetten korumak isterken internet ile bağını bir anda kesmenin faydasının olmadığını belirten Mochola, çocukların internette her ne kadar zorbalık yaşama ihtimali olsa da aynı zamanda yeni şeyler öğrendiğini ve sosyalleştiğini açıkladı. Bu durumda yapılması gereken en önemli müdahalenin ise çocuğunuzu takip ederek güvenli yazılımlar kullanmak olduğunu vurguladı. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *