Ebeveynler dikkat! İnternet oyunları çocuklara tehlike saçıyor

Her geçen gün internet oyunları aralığıyla meydana gelen çocuk istismarı vakalarında artış yaşanırken, özellikle son günlerde sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden oynanan Avataria adlı oyun ailelerde büyük panik oluşturdu.

Facebook’ta çocukların severek oynadığı Avataria oyununda çocuklara zararı ortaya çıkınca uzmanlardan, internet oyunları hakkında önemli uyarılar geldi. Oyun aracılığıyla adres soran, hediye vaadiyle kandıran, hatta diyalog kuran çocuk istismarcılarından nasıl korunmak gerektiği anlatılırken, çocukların internetteki güvenliğini sağlamının sadece bir oyunu önlemekle mümkün olmayacağı da ifade edildi.

Bilindiği gibi bilgisayarda oynanan internet oyunlarında sanal karakterler oluşturuluyor ve çoğu zaman insanlar diğerlerinden gerçek yaş ve cinsiyetlerini saklayabiliyorlar. Özellikle sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla bu oyunların tehlike boyutu bu boyutta karşımıza çıkıyor. Bu tür oyunlarda hizmet sağlayıcı server makinelerinin yurtdışında bulunması nedeniyle yapılan işlemler ve kimin nereden girdiği gibi bilgiler edinilemezken, kimlik tespiti imkansız bir hale geliyor.

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre internet kullanmaya çocuklarımızın başlama yaşı 6'ya düşmüş durumda. Bazı araştırmalarda 2 olarak bulunann bu yaş tehlikenin boyutlarının daha da büyümesi anlamına gelebiliyor. Özellikle siber ortamda zorbalık yapanlar için bu yaş gruplarındaki çocuklar bilinçlendirilmeli ve bu tür olaylarla karşılaşmaları durumunda derhal ebeveynelerine bilgi vermeleri gerektiği öğretilmeli. 

Çocuğuyla iletişimi koparan aileler için bu durum daha da zor bir hal alarak içinden çıkılması zorlaşabiliyor. Kendileri internet başında olan aileler çocuklarının sessiz kalmaları karşılığında ne yaptığıyla pek ilgilenmeden bilgisayar ya da tablet telefon gibi cihazlarla oynamalarına izin veriyor. Bu da çocukları tehlikelere açık hale getiriyor. Karşılıklı güvene dayalı ilişkiler geliştirmiş olan ailelerde ise bu durumlar yaşanmaz ve çocuk ailesine rahatlıkla başına gelen olayları anlatabilir. Bazı filtre programları kurmanın haricinde çocukları bilinçlendirmek aslında bu tür durumlara karşı alınabilecek en iyi önem olarak karşımıza çıkıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *