» 
»
 

Ebeveynlerin çocuklarıyla tartışırken yaptıkları hatalar

Çocuklarınızın kontrolden çıktığını gördüğünüzde nasıl hissediyorsunuz? Peki bununla nasıl baş ediyorsunuz? İşte ebeveynlerin çocuklarıyla tartışırken yaptıkları bazı hatalı davranışlar...

Çocuklar bazen kardeşlerine karşı bazen ebeveynlerine ya da etrafındaki herhangi birine karşı rahatsız edici bazı davranışlar sergiliyor olabilirler. Böyle durumlarda ciddiye alınması gereken bazı öneriler var. Uzmanlar çocuklarınızın kontrolden çıktığını düşündüğünüzde bunları yapmanızı tavsiye ediyor. Çocuklar yanlış bir davranış sergilediğinde onun aslında ne istediğine kafa yormadan direk karşı çıkarsanız muhtemelen çok da iyi bir sonuç alamayacaksınız. Uzmanlar böyle durumlarda çocuklarınızın ne hissettiklerini anlamaya çalışın ve direk karşı çıkmayın ve sakin olun diyor. Çocuklar duyguları üzerinde bir yetişkin kadar kontrol sağlayamadıkları için sakin olması gereken taraf genellikle siz olmalısınız. Öncelikle onunla bir diyalog başlatmakta fayda var.

 

Çocuğunuzu dikkatle dinleyin...

Farz edin ki sabrınızın sonuna kadar geldiniz ve ona artık okkalı bir konuşma yapmak üzeresiniz. Bu durumda direk onu suçlayıcı, yaptığı yanlışları ortaya dökecek türden bir konuşma yapmak hislerini göz ardı etmek olacaktır ki bu size bir sonuç getirmez. Böyle durumlarda onu dinleyin...

Onu anladığınızı hissettirin...

Söylemeyin hissettirin. Eğer çocuğunuz konuşurken onu anladığınızı söylerseniz bunu dikkate almayacaktır. Ancak o konuştuğu sırada sözlerini tekrar eder ve aralarda onaylarsanız onu dinlediğinizden emin olacaktır. Konuşma esnasında başka bir şeyle ilgilenmeden sadece onu dinlemeniz de önemli bir husus. Onunla aynı fikirde olmayabilir hatta söylediği şeyin çok saçma olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak onu dinleyerek aralayacağınız iletişim kapısı onu size yaklaştıracak ve kendi tarafından olduğunuzu hissetmesini sağlayacaktır. İletişimin başlamasında bu çok önemli bir husustur.

Çözümü kendisinin üretmesini bekleyin...

İnsanlar genellikle kendilerinden istenileni yapmaya karşı koyarlar. Sorunun çözümü için yapılması gerekeni kendisinin bulmasına ve bunun kendi kararı olmasına yardımcı olun. Bu sırada size hoşunuza gitmeyecek türden kelimeler sarf ederlerse duyduğunuz şeyin sizi rahatsız ettiğini ve kendisine değil kızdığı şey neyse ona odaklanmasını söyleyin. Sonuçta siz ebeveynsiniz ve size hakaret edilmesine izin vermemelisiniz.

Sizden ne istediğini sorun...

Çok fazla mantıklı düşünmek ebeveynlerin yaptıkları hataların başında gelir. Duyguları dikkate alın ve ona sizden ne beklediğini sorun. Bu soruyu sorduğunuzda öfke duygusuna ara verecek ve sizden ne istediği konusuna odaklanacaktır. Böylece içinde bulunduğunuz durum kavgadan çıkıp tartışma zeminine oturacaktır. Tüm bu adımları uygulamak her zaman mümkün olmayabilir. Ancak unutulmaması gereken nokta, sevdiklerimizin duygularını önemsemek ve onların da sizinkileri önemsemesini sağlamaktır.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *