» 
 

EFT ve havale ücretleri hususunda BDDK'dan yeni düzenleme

BDDK ve Bankalar Birliği, EFT ücretleri üzerinde başlattıkları çalışmada 300 liraya kadar varabilen maliyetlerin düşürülmesini amaçlıyor. Yapılacak yeni düzenleme ile bankalardan tarafından alınan EFT ücretleri ve kredi masrafları incelenecek.

Bankalara son yıllarda yüklü miktarlarda kesilen cezalar olmasına rağmen, kurallara uymayarak keyfi uygulamalarla müşterilerini mağdur etmeye devam ediyorlar. Özel bankaların EFT ücreti adı altında aldıkları 300 liraya varan komisyon miktarları, müşterilerden oldukça fazla şikayet gelmesine neden olurken, pek çok vatandaş göndermek istediği paradan bu ücreti kestirmek zorunda kaldığı için öğrenci, asker, ihtiyaç sahibi vatandaşlar da etkileniyor. Bankaların bu tür usulsüz uygulamaları nedeniyle BDDK inceleme başlattı. Yapılan şikayetler neticesinde kredi kullanımında da sözleşme dışı uygulamalar dikkati çekerken, yapılacak yeni düzenleme bankacılıkta pek çok sorunu gidermiş olacak. Yeni düzenleme ile özellikle en fazla şikayet konusu olan EFT gönderim ücretleri düşürülecek ve bu sayede para gönderimi sırasında kesilen yüksek ücretlerden dolayı mağduriyet giderilecek.

Bankaların Tüketici Kanunu'na uymayarak kendi belirledikleri şekilde işlem yapmalarının önüne geçmek için alınacak tedbirler neticesinde kredi kullanımı konusunda da bir rahatlama yaşanacak. Hakem heyetlerine gelen şikayetleri değerlendiren BDDK, bankaların hukuksuz işlemlerine karşı kredi kartı aidatları, kefalet ve faiz gibi uygulamaları da inceleyecek ve vatandaşların mağdur olmamaları için yeni düzenleme yapacak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *