Eğitim sisteminde reform! 5. sınıfta sadece 2 ders görülecek

Başbakan Binali Yıldırım'ın önceki eğitim sistemindeki yeni düzenlemelerle ilgili yaptığı açıklamada, 5. sınıfa geçen öğrencilerin bu sınıfta sadece Türkçe ve yabancı dil eğitimi alacağını açıkladı...

Başbakan Binali Yıldırım'ın dün eğitim sistemindeki değişikliklerle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak tam gün eğitim, okul öncesi eğitimin zorunlu olması ve 5'inci sınıfta zorunlu yabancı dil okunması hususlarında Milli Eğitim Bakanlığının çalışmalarına hız verdiğini ifade etti.

İlkokul sıralarından ortaokula geçişte ilk bir yılın hazırlık sınıfı olması için yaklaşık 3 yıldır hummalı bir çalışma sürdüren Milli Eğitim Bakanlığı, bu çalışalar kapsamında 5’inci sınıfta öğrencilere sadece Türkçe ve yabancı dil eğitimi vermeye hazırlanıyor. Yabancı dil eğitimi ile kastedilen dersler İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapçadan oluşacak.

5’inci sınıf müfredatında öğrenilmesi gereken bilgiler ise 4 ve 6’ıncı sınıfların müfredatı içerisine entegre edilecek. Uygulamanın yürürlüğe girmesi ile oluşabilecek yabancı dil eğitimi verecek öğretmen açığının önlenmesi için Almanca, Fransızca ve Arapça branşlarında öğretmen atamaları yapılacak.

Okul öncesi eğitimin zorunlu hale gelmesi içinde pilot uygulaması başlatan bakanlık, seçilen illerde okul bahçelerine prefabrik, betonarme ya da konteyner anaokullar kurarak başarılı olunduğu takdirde bu anaokulları yaygınlaştıracak.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *