» 
»
 

EGM okulların açılması ile çocuklar için uyarıda bulundu

Emniyet Genel Müdürlüğü, okulların açılmasıyla çocukların güvenliklerini sağlamak için ebeveynlere tavsiyelerde bulundu. Emniyetin yayınladığı mesajda, aileyle çocukların arasında olması gereken ilişkilere de değinildi.

Yaz tatilinin bitmesinin ardından okullar açıldı ve Emniyet Genel Müdürlüğü okulların açılmasıyla çocuklar için harekete geçti. Çocukların güvenliği için alınan geniş çaplı tedbirlerin yanı sıra ayrıca ailelerin çocuklarına nasıl davranış sergilemesi gerektiğini belirterek çocukların huzur içerisinde olmaları için bir takım uyarılarda bulundu. Bu konuların ele alındığı bir bildiriyi paylaşan EGM, ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli hususun, çocukların ailelerine güven duymaları ve onlarla herşeyi paylaşmaları olduğu bildirildi. Ailelerin çocuklarının güvenini kazanması ve dışarıdaki kişilere güvenmemesi konusunda eğitim verilmesi gerektiği belirtildi.

Sadece çocukların değil ailelerin de bu bilinçli olması gerektiği vurgulanarak, çocukları ilgilendiren her türlü tehlike için çocuklara bilgi verilmesi ve çocukların hep takip altında olması gerektiği ifade edildi. Anne ve babaların sık sık çocukları ile konuşmaları ve dışarıda onları bekleyebilecek her türlü tehlike için hatırlatmalar yapılması gerekmektedir. Tehlikenin her yerde olduğunun altı çizilerek, eve dönüşte, parkta, okul yolunda çocukların her daim milli ve ahlaki değerlere göre telkin edilmeleri, çocukların iyi durumlarında takdir edilmesi gerekmektedir.

Çocukların dışarıdaki bir yabancıya güvenmemesi, onlardan herhangi birşey almaması, tanımadıklarına kapıyı açmaması, telefonda yabancıya bilgi vermemesi, tek başına değil kalabalık olarak sokakta oynaması, ıssız yerlerde gezmemesi, tehlike anında kaçması ve kendisine zarar vermek isteyen şahıslara iyi bakıp onları teşhis etmesi ve araçların plakalarını alması konusunda bilgilendirilmelidir.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *