» 
»
 

Egzersiz metabolizmayı hızlandırıyor mu? Şok diyetlerdeki tehlike

İzmir Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal kilo problemi yaşayanların hızlı şekilde kilo vermek için başvurdukları şok diyetlerin insan vücudunda olumsuz etkilere yol açtığını belirtti. Egzersiz metabolizmayı hızlandırıyor mu?

İzmir Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, kilo problem yaşayanların kilo vermek için yaptıkları şok diyetlerin metabolizmada olumsuz etki yarattığını ifade ederek, sık ve az yiyerek, protein ağırlıklı beslenerek metabolizmanın hızlandırılabileceğini söyleyerek önerilerde bulundu.

İzmir Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fatma Baysal, yapılan yanlış diyetlerle ilgili de bilgi vermekten kaçınmadı. Sık ve az yiyerek protein ağırlıklı besinler tüketmek gerektiğini ifade eden Baysal, "Yaşlandıkça metabolizma hızı yavaşlar. Büyüme ve gelişme döneminde en yükseğe ulaşan metabolizma hızı 30 yaşından sonra her on yılda bir, yüzde 2 ile 5 arasında düşmeye başlar. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde metabolizma hızında belirgin bir azalma görülür" diye ifade etti.

Kafaları kurcalayan egzersiz metabolizmayı hızlandırıyor mu? sorusunun cevabı uzmanlardan geldi. Egzersizin metabolizma hızını yüksek ölçüde arttırdığını belirten Baysal, gün içerisinde yapılacak düzenli egzersizlerin kalori yakımını fazlasıyla arttırdığını da söylemeden geçmedi. Bunların yanında egzersizlerin düzenli yapılması durumunda metabolizmanın aktif olarak sürekli çalıştığını, uzun süreli ve orta tempoda yapılan egzersizlerin hızlı tempoda yapılan egzersizlere göre daha verimli sonuçlar sağladını, özellikle nabzı arttıran aerobik egzersizler ve dayanıklılık çalışmaları, kas kütlesini arttırarak metabolizma hızını büyük ölçüde arttırdığını ve kas dokusu yüksek olan bireylerin metabolizma hızlarının arttığını söyledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *