Ehliyet alacaklar için işte yeni kurs yönetmeliği değişiklikleri

MEB'in motorlu taşıt sürücüleri kursu yönetmeliğinde yaptığı değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre hangi değişiklikler uygulanacak işte detaylar...

Milli Eğitim Bakanlığı'nın motorlu taşıtlar sürücü kursu yönetmeliğinde yaptığı değişikliğe göre artık direksiyon eğitiminden sonra sınava B sınıfı olarak giren adaylardan yüzde 55'inin Direksiyon Eğitimi Dersi Sınav Değerlendirme Formunda yer alan davranışlardan başarısız olması durumunda, kursiyer sayısı 10'un üzerindeyse kurs hakkında işlem yapılacak.
Artık toplam nüfusu 10 binin altında olan ilçelerde sürücü kursu açılamayacak. Nüfusu 10 bin-20 bin arası ilçelerde 1, 20 bin-30 bin arası ilçelerde 2, 30 bin-50 bin arası ilçelerde 3, 50 binden sonra her 50 bin kişi için 3 kurs açılabilecek.

Başarısız kursiyerlere sürücü kursu tarafından 45 gün içinde 3 kez daha ön sınav yapılacak ve bu dört sınavın sonunda hala başarısız olan kursiyerler 45 gün içinde akan trafikte direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak yeniden ön sınava tabi tutulacak.
Ehliyet sınavına e-sınav olarak girmek isteyenler başarısız olursa yeniden sınava girebilmek için en erken 15 en geç 45 gün içinde randevu ile sınava tabi tutulacak. Bu süreler içinde sınava girmeyen kursiyerler bir sınav hakkını kullanmış sayılacak.

OTOMATİK VİTES SEÇENEĞİ

Sınav hakkının 4'ünü manuel vitesli araçla kullanan kursiyerlerden isteyenler otomatik vites sertifikası almak için hem direksiyon eğitiminde hem de ikinci 4 sınav hakkında otomatik şanzıman seçebilecek. İki ay süre ile sürücü belgeleri geri alınan sürücüler eğitime alınacak ve iki ay içinde özel motorlu taşıt sürücüleri kurslarının teorik derslerine devam edecekler. Kursa devam edenler bu eğitimi aldıklarına dair kurs müdürlüğünden bir belge alacak.

Kursta direksiyon eğitimi verilecek ve sınav yapılacak araçlar kurs kurucusu adına kayıtlı olacak ve kullanıma hazır halde bulundurulacak. Araçların üstüne mavi zemin üzerine beyaz yazı kullanılarak hem ön hem de arkada "Sürücü Adayı Eğitim Aracı", sınav sırasında ise "Sürücü Adayı Sınav Aracı" yazacak. Levhalar 15 cm yüksekliğinde ve 60 cm eninde fosforlu ve ışıklı olacak.

B sertifika sınavında kullanılmak üzere en az bir tanesi manuel vitesli olmak üzere en az 4 direksiyon eğitim aracı ve sınav aracı bulundurulacak. "M", "A1", "A2", "A" ve "B1" sertifika sınıfları için en az birer direksiyon eğitim ve sınav aracı (en az bir tanesi manuel şanzımanlı olmak üzere manuel veya otomatik şanzımanlı), "F", "C", "C1", "CE", "D1" ve "D" sertifika sınıfları için en az birer direksiyon eğitim ve sınav aracı, bulunması zorunlu olacak..

TRAFİKTE SORUMLULUK BİLİNCİ OLUŞTURULACAK

Müfredata trafikte sorumluluk bilincinin oluşması için "yardımlaşma", "sabır" ve "öfke yönetimi" gibi konuları içeren dersler eklenecek. Yüz ceza puanının doldurulması, alkollü, uyuşturucu ya da uyarıcı madde etkisinde araç kullanımı, hız sınırının aşılması gibi nedenlerle sürücü belgesi geri alınanlara 5 yıl süreyle eğitim personeli olarak görev verilemeyecek, görevli olduğu sırada belgesi geri alınanların da görevlerine son verilecek.

Direksin eğitim süresi en az 35 dakika olacak ve bu sürenin ilk 5 dakikasında kursiyere sorulan sorularda aracı tanıyıp tanımadığı test edilecek. Kursiyerin aracı tanıma ve kullanmada yetersiz olduğu tespit edilir ve sürücü olamayacağı kanaatine varılırsa sınav sona erdirilecek. Eğer kursiyer akan trafikte başarısız olursa usta öğretici aracı sınav başlama noktasına getirecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *