» 
»
 

Ehliyette yeni dönem başlıyor! Son üç gün...

Yılbaşından itibaren sertifika dönemine geçecek kurslar 2 yıla uzarken, yeni kurallarla trafik terörünün minimuma inmesi hedefleniyor. Yeni dönemde kurslar için taban fiyat uygulaması başlayacak. Kursiyerler ücretini bankaya yatıracak.

Özellikle gençlerin en büyük rüyası olan ehliyet almak isteyen sürücü adayları için eski sistemle ehliyet alma dönemi 10 Eylül'de bitiyor. Bu tarihe kadar ehliyet almakta geç kalanlar yeni dönemle birlikte 2 yıl süren sertifika dönemine tabii olacak.  Yeni dönemde başlatılan bu uygulamayla trafik kaza oranlarının minimuma indirilmesi hedeflenirken, sürücülerinde daha bilinçli ve deneyimli bir şekilde trafiğe çıkacağı düşünülüyor. Yeni dönem hakkında bilgi veren deneyimli sürücü kursu hocası Süleyman Çıldır, 2016'da direksiyon sınavında sürücü adaylarını zorlu bir sürecin beklediğini ifade ederel, uygulamaya direcek olan yeni yönetmelikte eğitmenin sürücü adayına vereceği eğitimde saraç içerisine bağlı kalmayarak araçta bir arıza söy konusu olduğunda kaputu açabilecek, motora bakabilecek bilgiye sahip olacaklarını, kurs süresince bagajı açtıracak ve ilkyardım çantasına kadar kontrol ettirebilerek olması gerekenlerin öğretileceğini vuguladı. Başlayacak olan yeni dönemle birlikte E sınıfı ehliyet almak için de birçok yönetmeliğin değiştiğini ifade eden Çıldır, sadece Kasım ayına kadar 23 yaşından gün almış insanlar ehliyet alabileceklerini yılbaşından sonra ise bu ehliyete direkt ulaşamayacak belirtti.

Başvuru süresinde sona yakllaşılmasından dolayı ehliyet kursları ve emniyetteki ehliyet başvuru noktalarındaki yoğunluktan dolayı yaşanan sıkıntılarda gözlerden kaçmadı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *