» 
»
 

Ekvador depreminde göçük altında kalanlar aranıyor: 233 ölü var

Güney Amerika ülkelerinden biri olan Ekvador'un kuzeybatı bölgesinde tam 7.8 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Çok sayıda ölü ve yaralı var. Ekvador depremine ilişkin detaylar haberimizde...

Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi ülke genelinde başkenti Quito'ya 170 km derinliğinde hissedilen depremin yaklaşık 7.8 şiddetinde olduğunu açıkladı. Ülkenin genelinde büyük korku yaratan depremde çk sayıda ölü ve yaralı olduğu düşünülüyor. Ülkenin Pasifik Okyanusu'na kıyısı olması sebebiyle Tsunami tehlikesinin de var olduğu ülke genelinde duyuruldu. Halkın tedbirde olmaları söylendi.

Ekvador'un kuzeybatı kıyı bölgesinde meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremin yaklaşık 40 saniye sürdüğünü ve yere çok yakın sadece 19 km derinliğinde gerçekleştiğini de Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezinin yaptığı açıklamalar ile öğrenilmiş oldu.  Ekvador Başkan Yardımcısı Jorge Glas'ın yaptığı son dakika açıklamalara göre 28 kişinin hayatını kaybettiği çok sayıda ağır yaralının var olduğu da eklendi.

Ekvador'un 6 vilayetinde olağan üstü hal ilan edildi.Pasifik uyarı merkezi ise Ekvadordaki bazı sahil merkezlerine Tsunami uyarısında bulundu. Yine ülkeye komşu olan Peru'ya da Tsunami uyarısında bulunuldu. Depremde bir liman kenti olan Guayaguil'de bir evin ve bir üst geçitin de çöktüğü açıklandı. 7.8 şiddetindeki deprem ile birlikte ülke genelinde elektrik kesintileri yaşandı.

300'e yakın kişinin öldüğü ve 1500 civarında yaralının olduğu Ekvador depreminin görüntüleri kamerada...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Ekvador'a Taziye...

Bakanlıktan gelen son dakika açıklamalarına göre Ekvador'daki 7.8 büyüklüğündeki depremde 233 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. 1000'e yakın kişinin ise yaralandığı söylendi. Enkaz altında kalanlar için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Ekvador Devlet Başkanı Rafael Vicente Correa Delgado’ya taziye mesajı gönderdi. Çektiği telgrafta, can kayıpları için üzüntü duyduğunu belirtti.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *