» 
»
 

Elazığ Harput Ulu Cami minaresi Pisa Kulesi’nden daha eğimli

Dünyaca ünlü Pisa Kulesi’nin eğimi herkesçe bilinir ancak Elazığ’daki Harput Cami’nin minaresinin Pisa Kulesi’nden daha fazla eğime sahip olduğunu biliyor muydunuz? Detaylar haberimizde...

İtalya’nın Pisa kentinde bulunan ünlü Pisa Kulesi, Mucizeler Meydanı’nda 1173 yılında yapılmış ve çan kulesi olarak kullanılmış. 3.99 derece eğimi nedeniyle tüm dünyaca bilinen kulenin turizm açısından İtalya için önemi çok büyük. Ancak Pisa Kulesi’nden 16 yıl önce yapılan Elazığ’ın Harput Mahallesi’nde bulunan Ulu Cami minaresinin daha fazla eğime sahip olduğu ortaya çıktı.

Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından yaptırılan 859 yıllık Harput Ulu Cami minaresinin eğimi 6.8 derece olarak ölçüldü. Büyük Selçuklu Devleti’nin İran Bölgesi mimari eserlerinden üstü açık avlulu olarak tasarlanmış olan Harput Ulu Cami’nin Anadolu’nun ilk camileri arasında yer aldığını belirten Fırat Üniversitesi’nden Harput Kalesi kazı çalışması sorumlusu öğretim üyesi Doç. Dr. İsmail Aytaç, caminin minaresinde tarihi süreç içinde çeşitli nedenlerle eğim meydana geldiğini belirtti. Aytaç, Malatya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafında minarenin kesin eğimini belirlemek için 2 yıl önce çalışma başlattığını belirterek, son iki yıl içerisinde inklinometre adındaki bir cihazla her gün 6 saat aralıklarla ölçüm yapıldığını bildirdi.

Harput Ulu Cami minaresinin eğimini ölçmek için yapılan çalışmalarda minarenin eğiminin 6.8 derece olarak ölçüldüğünü belirten Aytaç, bu eğimle minareyi günümüze kadar gelebilmiş olması bakımından önemli bir eser olarak değerlendirdi. Hiçbir mimarın eserini eğri yapmayacağını dile getiren Aytaç, 850 yıllık bir yapıda zamanla meydana gelen depremler ve zemin oynaması nedeniyle eğimin oluştuğunun tahmin edildiğini ifade etti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *