Elazığ’da 4 bin yıllık kabartma bulundu

Elazığ merkeze bağlı Harput Mahallesi’nde fidan dikimi çalışmaları esnasında 4 bin yıllık olduğu düşünülen tarihi kabartma bulundu.

Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Harput Mahallesi Nevruz Ormanları bölgesinde yürütülen fidan dikimi çalışmaları esnasında açılan çukura bir kaya parçası takıldı. Bunun üzerine ellen kazılan toprakta bir kabartma ile karşılaşıldı. Kazı çalışmasını yapan ekipler bunun tarihi bir eser olabileceğini düşünerek durumu Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müze Müdürlüğü ekiplerine haber verdi.

Bölgeye gelen müze ekipleri, yüksekliği 2 metre 72 santimetre, genişliği de 2 metre 25 santimetre olan ve 5 parçaya bölünmüş halde bulunan kabartmaları bulunduğu alandan çıkararak üzerinde restorasyon ve inceleme çalışmalaru başlattı. İncelemede elde edilen sonuçlara göre kabartmanın tarihinin günümüzden 4 bin yıl öncesine dayandığı belirlendi.

Böylelikle daha önce milattan önce (MÖ) birinci bin yıl olarak bilinen Harput yöresinin tarihi de değişmiş oldu. Restorasyon çalışmasının ardından Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, "Harput Kabartması" adı verilen eseri teşhir salonuna yerleştirdi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *