» 
 

Elektriğe zam yok indirim var

Yüzde 10'luk doğalgaza indirimin ardından gözler elektriğe çevrildi. Doğalgaz indirimini elektrik fiyatlarına da yüzde 3-4'lük bir düşüş ile yansıyacağı belirtiliyor. Dağıtım şirketleri ve sektör uzmanları ise 2017'de geçerli olmak üzere elektriğe indirimin yüzde 5'i bulabileceğini söyledi.

Enerji sektörü temsilcilerinden alınan bilgilere göre, doğalgazdaki indirim elektrik fiyatlarına da minimum yüzde 3-4'lük oranda indirim yapılacak. Dapıtım şirketleri, 2017'nin başında yani yılbaşından itibaren geçerli olmak üzere elektrik için beklenen indirim müjdesi verildi. Yüzde 5'i bulabilecek oranda elektriğe indirim geliyor. Doğalgaza uygulanan 1 Ekim'den itibaren geçerli olmak üzere yapılan yüzde 10'luk indirimin ardından zincirleme olarak elektriğe de etki ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, geçen günlerde katılmış olduğu Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu EPDK toplantısında, elektiğe zam yapılıp yapılmayacağı ile ilgili soruları yanıtladı. Elektriğe zammın ön görülmediğini, maliyetlerin düşmesine dayalı olarak önümüzdeki günlerde zam yerine tam tersi olarak elektrik maliyetlerinde düşüş olması yönünde bir hareket olmasının muhtemel olduğunu dile getirdi.

Elektrik dağıtım sektör yetkilileri, tüketicinin kullandığı nihai elektrik fiyatının içerisinde enerjinin bedelinin yüzde 50 oranında olduğunu vurgulayarak, enerji bedelinin içinde de doğalgaz maliyetinin yüzde 30-40 oranında olduğu söylendi. Elektrik üretim maliyetininse yüzde 40-50'sinin doğalgaz olduğunu belirterek, basit bir hesapla % 3-4'lük bir indirimin doğalgaz için söz konusu olabileceği görüşünde olunduğu ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *