» 
»
 

Elektronik kelepçe uygulaması o illerde de başlıyor

Daha önce Ankara ve İzmir illerinde başlatılan, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında kullanılan elektronik kelepçe, 4 ilde daha uygulamaya koyuluyor.

Kadına şiddete yönelik mücadele kapsamında ülkemizde de kullanılmaya başlayan elektronik kelepçe, yeni alınan kararla  4 ilde daha uygulamaya konuluyor. İçişleri Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın arasında 2015 yılında imzalanmış olan protokol kapsamında, kadına yönelik şiddetin önlenmesi amaçlanan Ankara ve İzmir illerinde elektronik kelepçe uygulamasına başlamıştı. Elektronik kelepçe uygulamasının Ankara ve İzmir’de başlamasından bugüne kadar 24 olayın takibinin yapıldığı ve herhangi bir şiddet unsuruna rastlanılmadığı ifade edildi. Kullanılan ünite ve il sayısının artırılmasıyla beklentinin senede yaklaşık 100 olayın takip edilebileceği olduğu belirtildi.

Uygulamanın başladığı günden bu yana, kadına karşı şiddetin engellenmesinde en önemli tedbir olduğu tespit edildiği için, elektronik kelepçe ünitesi ve kullanılacak olan il sayısının artırılmasına yönelik planlama yapıldığı bildirildi.
Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü kontrolündeki elektronik izleme sistemi altyapısıyla şiddet uygulayanlar ve şiddet mağdurların takibi ve tedbir kararının ihlali durumunda emniyet güçlerinin de yaşanan olaylara daha hızlı ve etkin şekilde müdahale etmesi sağlanacak,. Bununla birlikte şiddet mağduru kadınların daha fazla korunması hedefleniyor
Alınan karar çerçevesinde, elektronik uygulama ünitesinin 30'a yükseltilerek Antalya, Bursa, Samsun ve Gaziantep illerinde de kullanılması karara bağlandı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *