» 
»
 

Elektronik sigara nedir? Sağlığa zarlı mıdır?

Nikotin bağımlılığından kurtulmak, sigaranın içerisinde bulunan zararlı maddelerin etkisini minimuma indirgemek için geliştirilen elektronik sigaranın sağlığa yarar ve zararlarının ne olduğunu sizler için araştırdık. İşte ayrıntılar…

Elektronik sigara içerisinde bulunan hava sensöru sayesinde, bir ucundan hava çekildiğinde cihaz bunu algılar ve güç devresi açılır. Sonrasında atomizör denilen titreştirici çalışmaya başlar ve tugsten – wolfram adı verilen telin ısınarak alkaloit sıvısının buharlaşmasını sağlar. Böylece oluşan buhar çekilen hava ile birleşerek kullanıcını ciğerlerine gider.

Cihazın içerisindeki sıvıda genelde etanol, su, tütün çiçeği, esans, propilen glikol ve nikotin maddeler bulunmaktadır. Bu sıvının en büyük özelliği alkaloit karışımında kanserojen etki oluşturacak hiçbir maddenin var olmamasıdır. Elektronik sigaranın içeriğindeki bu sıvı karışımın oluşturduğu buharı içine çeken kişiler, sigara aynı etkiyi hissederken, kanserojen maddelerden de korunmuş olur.

Elektronik sigaranın, normal sigarada bulunan 2000 civarındaki kanserojen zehir içermemesi, duman üretmediği için karbon monoksit gibi zararlı gazları etrafa vermemesi, yangın ihtimalini sıfıra indirmesi, atık çıkarmadığı için çevre dostu olması, kapalı alanlarda kullanılması gibi yararları bulunmaktadır.

Ancak sağlık dostu bu sigara, içeresinde buharlaşmayı sağlayan rezistansın gerekenden fazla ısınması sonucu içinde bulunan maddeler değişime uğrayarak, kanserojen etki yaratabilmektedir. Bunun yanı sıra kullanıcıların sağlığı açısından büyük yarar sağlayan cihaz, diğer canlılar için tamamen zararsız değildir ve az miktarda da olsa nikotin bulunmaktadır. Ayrıca her ortamda rahatlıkla kullanılabilen bu cihazlar sık kullanım nedeni ile sensör arızası vermektedir.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *