» 
»
 

Elmanın faydaları kanserden diyabete kadar uzanıyor

Elmanın faydaları saymakla bitmiyor. Kanserden obeziteye, diyabetten Alzheimer'a kadar pek çok hastalıktan insanları koruyan elma hakkında uzmanından detaylı bilgiler haberimizde.

Milattan önce 400'lü yıllarda Hipokrat'ın ilaç olarak elma, hurma ve arpa lapasını kullandığı bilinirken, Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli elmanın günümüzde de sağlıklı bir meyve olarak doğal antioksidan olduğunu vurguladı. Dünyada muzdan sonra en çok tüketilen meyvenin elma olduğunu belirten Öktenli, elmanın yağ içeriğinin düşük, karbonhidrat içeriğinin yüksek, C ve E vitaminleri, potasyum ve magnezyum açısından zengin bir meyve olduğuna dikkat çekti. 1 elma kaç kalori merak edenler için de bilgi veren Öktenli, 50 kalori olan bir elmanın 350-400 kalori olan bir kase sütlaçla karşılaştırıldığında kalori miktarının çok da fazla olmadığını belirtti.

Dünya üzerinde en yüksek elma tüketiminin Polonya'da olduğu bilgisini veren Öktenli, Hollanda ve İspanya'da ise en az tüketildiğini aktardı. Kızılcıktan sonra en yüksek ikinci antioksidan gücüne sahip olan elmanın teşvik edilmesinin Amerika'da yapılan araştırmalara göre ulusal sağlık harcamalarının potansiyel olarak azalmasına neden olabileceğini ortaya çıkardığını bildiren Prof. Dr. Öktenli, elmanın pek çok hastalığın önüne geçebileceğini kaydetti.

ELMA NELERE İYİ GELİYOR?
Bağırsak florası bileşim ve aktivitesini içinde bulunan polifenoller ve pektin gibi biyoaktif bileşim ve lifler sayesinde olumlu etkilediğine işaret eden Öktenli, bu sayede elmanın kan yağları, kan basıncı ve damar fonksiyonlarını iyileştirdiğini ve kalp-damar hastalıklarını önlediğini belirtti.

DİYABETE KARŞI ELMA TÜKETİMİ
Haftada 2-6 adet ya da günde 1 elma tüketen insanlarda araştırmalara göre hiç elma yemeyenlere göre diyabet riskinin yüzde 27-28 oranında azaldığına işaret eden Öktenli, optimal risk azalması için bir büyük elmanın üçte birinin tüketilmesi gerektiğini belirtti.

ELMA KİLO VERDİRİR Mİ?
Kilo veren insanların tekrar kilo almamaları için lifli ve düşük enerji yoğunluklu gıdaları tüketmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Öktenli, günde yenen bir elmanın karın içinde ve hayati organları çevreleyen yağların azalmasına yardımcı olduğunu ifade etti. Yapılan araştırmalarda elma yiyenlerin verdikleri kilonun yulaflı bisküvi ve armut yiyenlere göre daha fazla olduğunu belirten Öktenli, yulaf ve elmanın ikisinin de zengin lif içeriği olmasına rağmen araştırmacıların elmada yulafa kıyasla enerji yoğunluğundaki daha az olduğunu öne sürdüklerini kaydetti.

AKCİĞER KANSERİNİ ÖNLÜYOR
Kanser türlerinin hepsinin iyileştirilmiş diyet ile ve özellikle de sebze ve tahıl tüketiminde artış ile önlenebilir olduğunun tahmin edildiğini belirten Öktenli, meyve ve sebze ağırlıklı diyetlerin; akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, mide ve kolon kanserlerindeki azalma ile ilişkili olduğuna dair inandırıcı kanıtlar bulunduğunu, yaygın olarak lifli gıdalar, meyve ve sebze tüketenlerde kolon kanserinin daha az görüldüğünü belirtti. Öktenli, elma tüketimi ile akciğer kanseri riskinde azalma gösterildiğini de belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *