Elon Musk, şirketi ile birlikte uzay çöplerini toplayacak

Elon Musk, kurucusu ve CEO'su olduğu SpaceX şirketinin dev uzay gemisi ile Starship'in uzay çöplerini toplayabileceklerini açıkladı.

Elon Musk, Time dergisine yaptığı bir açıklamada uzayda roket parçalarının ve ölü uyduların bulunduğunu dile getirmiştir. Starship adlı uzay aracının, hareketli kapısıyla uzayda enkaz ve çöpleri toplayabileceğini söylemiştir.

Musk, Twitter hesabında şu sözler ile takipçilerine haberi verdi: “Starship’i uzayda uçurabiliriz ve kaportadaki hareketli kapı sayesinde enkaz toplayabiliriz.”

 

MUSK TAKİPÇİSİNİN SORUSUNA VERDİĞİ YANITLA AÇIKLADI

SpaceX’in roket sistemindeki kullanma kılavuzunda yer alan bilgilere göre uzay aracındaki kapı belli bir yörüngeye ulaşınca açılabilmektedir. Uzay aracı fırlatabilir ve Dünya’ya dönmeden önce kapanabilmektedir. Musk, bu durumu, kendisine SpaceX’in uzaydaki atıkları toplamak için herhangi bir fikri olup olmadığını soran bir Twitter kullanıcısına verdiği cevabında açıklamıştır.

Uzay çöplerinin çarpma riski vardır.

Ölü uydular ve ayrık roket parçaları dahil olmak üzere uzayda uçan atıklar gittikçe artmaktadır ve bu çöpler, Dünya yörüngesinde diğer uydular veya kendi aralarında çarpışma riski yaratmaktadır. Havacılık uzamanları bu durum hakkında çalışmalar ve çözüm yolları geliştirmektedirler.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *