» 
 

Emekli zamlı maaşları ne zaman yatacak? İşte o tarih...

11.6 milyon emekli zamlı maaş için gün saymaya başladı. Bağ-Kur ve SSK emeklileri zam oranlarını, memur emeklileri ise enflasyon farkını 3 Ocak 2017 Salı günü öğrenecek. Zamlar ise 16 Ocak tarihinde ceplere girecek. Ayrıntılar haberde...

11.6 milyon emekli Ocak ayında alacakları zamlı maaş için geri sayıyor. Bağ-Kur ile SSK emeklileri zam oranlarını, memur emeklileri de enflasyon farkını 3 Ocak tarihinde öğrenecek. Zamlı maaşlar ise 16 Ocak tarihinde emeklilerin cebine girecek. SSK ve Ba-Kur emeklilerine, Ocak ayında, 2016'nın ikinci altı aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılacak. Zam oranı ise Türkiye İstatistik Kurumu'nca 3 Ocak'ta enflasyon verilerinin açıklanması ile netlik kazanacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, aynı zamanda zamlı maaşlarını da almış olacak.

9 milyon civarındaki SSk ve Bağ-Kur emeklisi, maaşını her ayın 16-28'i arasında alıyor. 3 Ocak tarihinde belirlenen zam oranlarına göre yeni aylıklar hesaplanarak, 16 Ocak tarihinden itibaren emekliler, maaş ödeme günlerine göre zamlı emekli maaşlarına kavuşacaklar. SSK ile Bağ-kur emeklileri zam oranını merakla beklerken, Merkez Bankası'nın enflasyon tahminlerini bunun yüzde 3.73 ocağını gösteriyor. Eğer zam yüzde 3.73 olursa en az maaş, "2000 yılından önce emekli olan SSK'lılardan bin 339 liradan bin 289 liraya", "2000 yılından sonra emekli olan SSK'lılara 798 liradan 828 liraya", Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 163 liradan bin 206 liraya, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 916 liradan 950 liraya yükselecek.

MEMUR EMEKLİLERİNE ZAM

Memur emeklilerine yüzde 3'lük toplu sözleşme zammı ve 2016'nın ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 5'i aşarsa enflasyon farkı yansıtılacak. Yüzde 3'lük zam ile en düşük memur emeklisi aylığı bin 701 liradan, bin 752 liraya yükselecek. Enflasyon farkı oluşursa, maaş daha da artacak. Memur emeklileri maaşlarını ayın 1'i ile 5'i arasında alacak.

 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *